Zapomnij o zgrzytaniu zębami!

Bruksizm to określenie medyczne na zjawisko niekontrolowanego zgrzytania zębami, występujące głównie w nocy, rzadziej w ciągu dnia. Ta jednostka chorobowa znana jest również pod nazwą zespół Costena. Przyjmuje się, że cierpi na nią 8-10% osób dorosłych. Cierpiący na bruksizm często są nieświadomi swojej przypadłości, która pojawia się podczas snu. Bezpośrednim symptomem, mogącym świadczyć o tej chorobie, są bóle głowy po obudzeniu oraz zmiany widoczne na zębach. Osoba cierpiąca na tę przypadłość zazwyczaj dowiaduje się o tym od swojego partnera. Tradycyjne leczenie bruksizmu jest żmudne i trudne, są jednak inne, bardziej skuteczne sposoby. Jak poradzić sobie z ze zgrzytaniem zębami? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dolegliwość jest przykra i niestety może mieć poważne skutki dla zdrowia i urody. Zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami może prowadzić do pękania szkliwa, kruszenia lub nawet łamania zębów, co wpływa na estetykę jamy ustnej i generuje dodatkowe wydatki na wizyty u dentysty. Długotrwały, nieleczony stan może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, co objawia się ograniczeniem ruchomości stawów. Wpływa też na kręgosłup. Innym skutkiem bruksizmu są spowodowane napięciem i skurczem mięśni bóle głowy (brane często za stany migrenowe), ucha, dyskomfort w obrębie twarzy a także przyrost mięśni twarzy, co sprawia, że szczęka będzie bardziej kwadratowa i masywna. Powikłań spowodowanych bruksizmem jest dużo więcej: należą do nich również problemy z widzeniem, oczami, szum w uszach, problemy z równowagą itp. Wszystko to może negatywnie wpływać na nasz wygląd zewnętrzny, samopoczucie, stan zdrowia i – w rezultacie – samoocenę oraz obniżenie komfortu życia.

Bruksizm to choroba psychosomatyczna. Jej przyczyn zazwyczaj dopatruje się w nadmiernej wrażliwości i problemach radzenia sobie ze stresem. Nie bez znaczenia jest też wada zgryzu oraz choroba pasożytnicza – owsica – którą należy wyeliminować, oczywiście po przeprowadzonych uprzednio badaniach potwierdzających zakażenie. Wypadałoby też odwiedzić ortodontę i neurologa.

Cierpisz na niekontrolowane zgrzytanie zębami? Poznaj sposoby leczenia bruksizmu. Pierwszym z nich jest psychoterapia i podawanie leków uspokajających. Czasami konieczna jest wizyta o protetyka, który poleca stosowanie specjalistycznych szyn. Szyny zakłada się na noc. Wymienia się je co kilka miesięcy. Innym, szybszym i przynoszącym lepsze rezultaty sposobem radzenia sobie z bruksizmem jest zastosowanie botoxu,. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i polega na częściowym osłabieniu żwaczy, czyli mięśni znajdujących się po obu stronach głowy, które powodują zaciskanie się zębów. Osłabienie mięśni spowodowane jest wstrzyknięciem indywidualnie dobranej przez lekarza dawki botoxu. Po serii zabiegów (w zależności od potrzeby – od dwóch do kilku) mięśnie kurczą się, szczęka staje się mniej wydatna i pacjent odzyskuje młodszy wygląd dzięki uzyskanemu w ten sposób owalowi twarzy. Zgrzytanie zębami ustępuje dzięki częściowemu spadkowi napięcia. Leczenie bruksizmu za pomocą botoxu trwa najczęściej około 3 miesięcy.

Kontakt

Cliniqmed ul. Zabłocie 25 lok 3
30-701 Kraków +48 669 116 114 +48 12 200 21 01 Poniedziałek 10:00-18:00 Wtorek 9:00- 20:00 Środa 9:00 – 20:00 Czwartek 9:00 – 20:00 Piątek 9:00 – 20:00 Sobota 9:00 – 15:00
Wiadomość została wysłana
Wiadomość została wysłana