Depilacja a epilacja, Laser diodowy a IPL

W temacie usuwania zbędnego owłosienia należy rozróżnić dwa podstawowe terminy: depilacja, czyli zabieg tymczasowego usunięcia owłosienia (woskiem, depilatorem itp.) oraz epilacja czyli zabieg trwałego usuwania owłosienia.

 

Na rynku istnieje wiele gabinetów oraz urządzeń reklamujących się jako takie, które pozwolą na stałe pozbyć nam się niechcianych włosków, nawet w 100%. Urządzenia takie dzielimy zazwyczaj na dwie kategorie: IPL (intensywne źródła światła) oraz lasery diodowe, w tym laser diodowy Light Sheer. Szukając skutecznych metod epilacji warto wiedzieć, że IPL nie nazywamy laserem, jest to urządzenie służące do fotoepilacji – epilacji światłem i nie usunie ono trwale naszego owłosienia. Możliwe jest jedynie czasowe pozbycie się włosków.

 

Jak działa laser diodowy?

O trwałej depilacji możemy mówić wyłącznie wtedy, kiedy zostanie ona wykonana laserem diodowym. Do takiego typu urządzeń należy laser Light Sheer. Dzięki wiązce światła o odpowiednio dużej energii oraz maksymalnie małej powierzchni głowicy, możemy niezwykle precyzyjnie i skutecznie zniszczyć cebulkę włosa. Podczas jednej sesji laserem diodowym Light Sheer, usuwamy włosy, które w danej chwili znajdują się w fazie wzrostu (anagenie), czyli są wrażliwe na działanie lasera. W tej fazie w momencie zabiegu znajduje się około 30% włosów. Z tego właśnie powodu konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, w odstępach 6-8 tygodni. Pozwala to na „złapanie” wszystkich włosów w fazie anagenu.

 

Czy kolor ma znaczenie?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na skuteczność epilacji laserem diodowym Light Sheer jest kolor włosów, które chcemy usunąć. Podczas pracy urządzenia, melanina, czyli substancja odpowiedzialna za kolor naszych włosów, pochłania światło lasera, dzięki czemu zostaje on trwale zniszczony. Co za tym idzie im więcej melaniny, tym ciemniejsze włosy, a epilacja bardziej skuteczna. Najłatwiejsze do usunięcia są włosy ciemne i grube, jednak osoby posiadające włosy brązowe, cieńsze nie są wykluczone z zabiegów, należy jednak pamiętać, że im jaśniejszy włos tym więcej zabiegów trzeba będzie wykonać.

Nie ma możliwości usunięcia włosów jasnych i siwych. Mimo, iż niektóre gabinety reklamują swoje lasery jako urządzenia pozwalające usuwać takie włosy, te twierdzenia należy „włożyć miedzy bajki”, nie jest to możliwe.

Nie bez znaczenia w epilacji laserowej jest kolor skóry. Im jaśniejsza skóra, tym zabieg bardziej skuteczny i co ważne bezpieczny. Osoby z ciemniejszą karnacją, również mogą korzystać z lasera diodowego Light Sheer, jednak parametry będą musiały być dla nich odpowiednio niższe, co za tym idzie należy wykonać więcej zabiegów.

 

Hormony – wpływ na efekty.

Należy pamiętać, że zaburzona gospodarka hormonalna wpływa na skuteczność zabiegów epilacji laserowej. Jeżeli borykamy się z tym problemem, serię zabiegów laserowych należy poprzedzić wizytą u endokrynologa i uregulowaniem hormonów, w przeciwnym razie epilacja będzie nieskuteczna.

 

Trwała epilacja jest możliwa pod warunkiem, że wybierzemy do tego celu odpowiednie urządzenie. Laser diodowy Light Sheer, w rękach doświadczonego i wykwalifikowanego kosmetologa pozwoli nam ten cel osiągnąć. Jeżeli pozostałe czynniki (kolor włosów, skóry) zostaną spełnione, będziemy mogli cieszyć się gładką skórą przez wiele lat.