Zabiegi depilacji i epilacji łączy jeden główny cel – pozbycie się zbędnego owłosienia i uzyskanie gładkiego ciała. Jednak czy wiesz, czym tak naprawdę różnią się one między sobą?

 

Przede wszystkim depilacja jest tymczasową metodą usuwania owłosienia. Po określonym czasie usunięty włos  jednak odrasta. Do najczęściej stosowanych metod depilacji zalicza się m. in.: wosk, pastę cukrową, czy też inne domowe metody z wykorzystaniem plastrów, kremów do golenia lub jednorazowych maszynek.

Epilacja natomiast należy do długoterminowych i trwałych sposobów eliminacji nadmiernego owłosienia za pomocą specjalistycznego sprzętu – lasera. Zabieg ten powoduje trwałe zniszczenie cebulki włosa.

 

Podstawowe różnice

 

Depilacja woskiem

 

Depilacja należy do zabiegów, które nie dają możliwości trwałego usunięcia zbędnego owłosienia.  Zabieg można wykonać praktycznie w każdym czasie, ważne jest by włos miał odpowiednią długość ok. 5 – 10 mm. Najczęściej w gabinecie kosmetologicznym stosowany jest wosk lub pasta cukrowa. Na pole zabiegowe kosmetolog, po wcześniejszym przygotowaniu skóry nakłada podgrzany wosk lub pastę cukrową, a następnie w zależności od wybranego materiału, odpowiednio go zrywa  przy użyciu pasków lub bez ich wykorzystania.

 

Metoda ta wymaga jednak ciągłego powtarzania, w zależności od szybkości wzrostu włosa, co około 2-4 tygodnie. Po serii zabiegów, włoski stają się cieńsze i przerzedzone.  Depilacja umożliwia usunięcie tylko widocznych na powierzchni skóry włosów. Na procedurę nie ma wpływu kolor włosa, czy też karnacja. Znaczenie ma natomiast bardzo wrażliwa skóra, żylaki, skłonność do pękania naczynek,  stany zapalne, rany, owrzodzenia w miejscu poddanym depilacji, czy uczulenie na nakładany preparat. Po zabiegu należy stosować odpowiednie produkty łagodzące, kremy z filtrem, a także delikatne peelingi ( 5 dni po zabiegu) , które będą zmniejszały ryzyko wrastania włosków, u osób posiadających tę skłonność.

 

Epilacja laserowa

 

Epilacja jest  zabiegiem, który powoduje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego poprzez zjawisko tzw. termolizy. Energia wytwarzana przez laser, zostaje pochłonięta przez melaninę ,czyli barwnik włosa, następnie zostaje ona zmieniona w energię cieplną, która powoduje  trwałe zniszczenie cebulki włosa. Najlepsze efekty epilacji uzyskuje się przy jasnej karnacji, oraz ciemnym owłosieniu.

 

Nie ma możliwości usunięcia jasnych i siwych włosów, ze względu na bardzo małą ilość lub brak melaniny.  Ważne jest by do epilacji skóra nie była  opalona (1,5 miesiąca), a włos był zgolony, nie wyrwany! Zabieg epilacji wykonywany jest za pomocą odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanego personelu. Kluczowa jest wcześniejsza konsultacja u kosmetologa, która umożliwi wyeliminowanie przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury.

 

Depilacja laserowa umożliwia usunięcie włosów, które znajdują się w fazie wzrostu (anagen), dlatego w celu osiągnięcia trwałych rezultatów wymagana jest seria zabiegów w odstępach 6-8 tygodni. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie na stałe 80-90% włosów. Epilacja jest skuteczną i wygodną formą usuwania zbędnego owłosienia. Nie powoduje wrastania włosów, również wymaga odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej  oraz  stosowania filtrów przeciwsłonecznych i nie opalania skóry po zabiegu przez 4 tygodnie.

 

Jeżeli masz wątpliwości, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia zapisz się do naszych kosmetologów na darmową konsultację.