Dla mieszkańców Krakowa zanieczyszczeni powietrza to codzienność. Zewsząd jesteśmy bombardowani wiadomościami o szkodliwym wpływie smogu, spalin, zanieczyszczenia powietrza i jego wpływie na nasz układ oddechowy nerwowy, samopoczucie. Nie można zapomnieć, że równie ważną barierą chroniącą nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jest nasza skóra. Negatywny wpływ jaki wywiera zanieczyszczenie powietrza oraz smog na naszą skórę, jest destrukcyjny. Zanieczyszczenie powietrza to miedzy innymi: dwutlenek siarki, metale ciężkie, benzopiren, dioksyna i wiele innych. Sprawdź poziom zanieczyszczenia powietrza oraz ich wpływ na Twoja skórę tutaj.

Czy wiesz, że …..

Zaledwie kilka godzin ekspozycji w warunkach zanieczyszczonego powietrza może zmniejszyć antyoksydacyjne działanie witaminy E w skórze o 25%. Ozon w warstwie przyziemnej wytwarza wolne rodniki i enzymy, które naruszają barierę ochronną skóry.
Ozon w stratosferze, który osłania nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych znacznie różni się od ozonu w warstwie przyziemnej.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasza skórę.

Wpływ metali ciężkich, zanieczyszczenia powietrza na naszą skórę jest bezdyskusyjny. Skóra narażona na działanie zanieczyszczenia powietrza reaguje alergiami, zaostrzeniem chorób skórnych i nie tylko. Wysuszony i zanieczyszczony naskórek staję się szary, pozbawiony blasku. Utrata ochronnego płaszcza hydrolipidowego skutkuje łatwiejszym przedostawaniem się metali ciężkich i alergenów w głębsze warstwy naskórka. Kiedy dodać do tego śnieg, wiatr oraz charakterystyczne w sezonie grzewczym suche powietrze mamy gwarancję skóry szorstkiej, niemiłej w dotyku oraz podatnej na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia. Rezultatem jest zwiększona wrażliwość skóry, podatność na inne choroby i alergie. Wolne rodniki sieją spustoszenie ponieważ naszej skóry nie ma co chronić.

Właściwa pielęgnacja skóry

Niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja, szczególnie w okresie silnego zanieczyszczenia powietrza oraz zimy. Pierwszym, i jednym z najważniejszych, etapem jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Najlepiej wykonywać je od razu po powrocie do domu, aby jak najszybciej zmyć ze skóry szkodliwe zanieczyszczenia. CLINIQMED zaleca tutaj zastosowanie rytuału podwójnego oczyszczania Dermalogica. Etap pierwszy zmywamy twarz lekkim olejkowym preparatem Precleanse, który upłynnia sebum i preparaty pochodzenia tłuszczowego nie podrażniając przy tym skóry. Etap drugi to umycie skóry delikatnym mleczkiem z linii UltraCalming – Ultracalming Cleanser. Jest to delikatny, łagodzący preparat myjący, który pozwoli pozbyć się ze skóry reszty makijażu i zanieczyszczeń.

Peelingi

Wbrew pozorom złuszczanie naskórka narażonego na działanie smogu jest ważnym elementem pielęgnacji w tym okresie. Regularne złuszczanie naskórka powoduje szybszą jego regenerację, poza tym złuszczenie martwego zanieczyszczonego naskórka usuwa niedoskonałości z naszej skóry. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie peelingu enzymatycznego np. Daily Superfoliant Dermalogica. Jest to delikatny puder eksfoliujący z aktywnym węglem, który chroni skórę przed starzeniem wywoływanym zanieczyszczeniami powietrza. Forma pudru pod wpływem wody zamienia się w delikatną piankę, uwolnione i aktywowane enzymy złuszczają zrogowaciały naskórek.
Oczyszczona skóra pozbawiona, martwego naskórka jest gotowa na przyjęcie substancji odżywczych. Kluczowym elementem jest po oczyszczaniu zastosowanie serum bogatego w antyoksydanty, witaminy i jednocześnie o działaniu kojącym. Zdecydowanie najlepszym produktem z tej serii na rynku jest Ultra Calming Serum dermalogica, bądź C-12 Pure Bright Serum Dermalogica

Nie zapominajmy w tym okresie również o pielęgnacji w postaci kremów. Na noc rekomendujemy odżywczy i silnie regenerujący Super Rich Repair z linii AGE Smart dermalogica, na dzień super skoncentrowany krem odmładzający Dynamic Skin Recovery z filtrem SPF 50.
Dla stworzenia dodatkowej bariery ochronnej dla naszego naskórka, która będzie chronić go w ciągu dnia przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi możemy zastosować preparat Barrier Repair z linii UltraCalming Dermalogica. Kosmetyk wtapia się w skórę i tworzy coś w rodzaju tarczy ochronnej przed smogiem, mrozem i wiatrem.

Zabiegi z zakresu kosmetologii

Idealnym połączniem z odpowiednią pielęgnacją domową jest korzystanie z profesjonalnych zabiegów z zakresu kosmetologii, które pomogą zwalczyć już istniejące objawy niekorzystnego wpływu zanieczyszczenia środowiska na naszą skórę, jak również zabezpieczą ją na przyszłość.
Specjaliści CLINIQMED zapewniają kompleksową pielęgnację . Dopiero holistyczna oraz wielopoziomowa pielęgnacja pozwoli osiągnąć długotrwałe efekty i zabezpieczy skórę w prawidłowy sposób. Pamiętamy również o skórze właściwej i posiadamy zabiegi działające znacznie głębiej.

Rekomendujemy zabieg mezoterapii koktajlowej z odpowiednio dobranym koktajlem witamin, minerałów, oligoelementów. W walce ze smogiem świetnie sprawdzi się ampułka z Witaminą C. Po zabiegu mezoterapii z użyciem odpowiedniego preparatu skóra pozostanie zabezpieczona przed działaniem wolnych rodników, a dodatkowo zyskamy efekt pięknie rozświetlonej i promiennej cery.

Hydra Facial

Kolejną rekomendacją dla osób, które ulegają szkodliwym czynnikom środowiska zewnętrznego jest tzw. Hydrafuzja. Polega na połączeniu delikatnego działania złuszczającego zabiegu Hydrafacial oraz Infuzji tlenowej. Po złuszczeniu naskórka metodą podciśnieniową w połączeniu z delikatnymi kwasami owocowymi, wprowadzamy w głąb skóry odpowiednio dobraną ampułkę zawierającą substancje nawilżające, odżywcze, łagodzące i antyoksydacyjne. Tylko wykonanie kilku takich zabiegów gwarantuje gładką, promienną, odżywioną i dogłębnie nawilżoną skórę.
Codziennie mierzymy się z zanieczyszczeniem środowiska, stresem, nieprawidłowo się odżywiamy. Korzystając z możliwości jakie niesie dla nas medycyna, kosmetologia możemy utrzymać nie tylko młody wygląd na dłużej, lecz także zatroszczyć się o nasze zdrowie i komfort życia. Wizyta w gabinecie kosmetologa pomoże rozwiązać problem z doborem odpowiedniej pielęgnacji domowej, jak i również poprawi zły nastrój, w który wpędza nas niesprzyjająca aura. Początkiem drogi w Twojej pielęgnacji niech będzie diagnoza skóry.