Botoks – nie taki straszny jak go malują

Botoks to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Pozwala usunąć zmarszczki mimiczne w szybki i małoinwazyjny sposób.

 

Toksyna botulinowa, w skrócie Botoks jest to substancja działająca przez zmniejszenie napięcia w mięśniach odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych. Pozwala to na wygładzenie zmarszczek już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych.
Często zabiegi z wykorzystaniem botoksu wzbudzają wątpliwości i mają tak zwany zły PR  Nie należy jednak obawiać się toksyny. Oto kilka powodów, dla których ostrzykiwanie toksyną botulinową możemy uznać za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

 

botoks – zarezerwuj swoją wizytę

 

4 fakty, które musisz wiedzieć o toksynie botulinowej:

 

1. To substancja wykorzystywana w leczeniu licznych schorzeń. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest przez lekarzy do leczenia takich chorób jak: nadpotliwość, migrenowe bóle głowy, bruksizm.
2. Lata badań i ogromna ilość publikacji. Botoks stosowany jest w medycynie od lat siedemdziesiątych XX wieku. Dostępnych jest setki publikacji i badań na temat toksyny botulinowej, co czyni ją substancją bezpieczną.
3. Mała dawka – toksyna botulinowa inaczej jad kiełbasiany, podczas zabiegów medycyny estetycznej podawana jest w ilości 30-50 jednostek na zabieg, w neurologii 400- 1000 jednostek. Dawka toksyczna dla człowieka wynosi 3500 – 4000 jednostek. Widzimy więc, że dawki wykorzystywane przez lekarzy są całkowicie bezpieczne.
4. Zabieg małoinwazyjny. Po wyjściu z gabinetu pacjent może wrócić do codziennej aktywności.

 

Jakie są wskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoksem?

 

Procedurę wykonujemy na okolice, w których występują zmarszczki mimiczne. Są to: okolica oczu tzw. Kurze łapki, czoło – lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki „królicze nosa”, uśmiech dziąsłowy tzw. „gummy smile”, szyja – włókna platyzmalne. Niekiedy wykorzystuje się botoks także do modelowania kątów szczęki osłabiając za pomocą toksyny nadmierną pracę mięśni żwaczy.

Należy pamiętać, że botoks to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej i pozostaje procedurą całkowicie bezpieczną pod warunkiem, że zostanie wykonany przez osobę doświadczoną i kompetentną. W naszej klinice zabiegi z użyciem toksyny botulinowej wykonuje lek. med. Anna Leśniak i dr Paweł Ciuba