Co na łysienie, by skutecznie rozwiązać ten problem?

łysienie

Łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, to nic innego jak stopniowe zanikanie owłosienia. Możemy mieć z nim do czynienia na całym ciele, ale najbardziej widoczne jest oczywiście na głowie. Jeśli uszkodzeniu uległy mieszki włosowe w danym miejscu, wtedy mówimy o łysieniu miejscowym, plackowatym, zaś gdy problem występuje na całym ciele mamy do czynienia z łysieniem uogólnionym, rozlanym. 

Włosy – najważniejsze informacje w pigułce

Włosy, podobnie jak paznokcie oraz gruczoły łojowe zalicza się do przydatków skóry. Są zbudowane z keratyny (twardego białka fibrylarnego), który jest produkowany przez keratynocyty. Należy zauważyć, że stan włosów pomaga stwierdzić, w jakim stanie jest ludzki organizm. W kosmykach znajdują się pierwiastki, które występują tam w większym stężeniu niż w surowicy krwi – istnieje silna zależność pomiędzy ilością pierwiastków we włosach oraz w narządach wewnętrznych człowieka. Pierwiastki we włosach można poddać analizie i dzięki temu określić, czy w organizmie nie znajdują się żadne metale toksyczne, takie jak na przykład ołów czy arsen.

Na łysienie- Nutrigo Lab Burner

Jak zbudowane są włosy?

Na budowę włosa składa się część zewnętrzna oraz wewnętrzna, czyli łodyga i korzeń. Korzeń włosa rozszerza się na dolnym odcinku, na końcu którego znajduje się cebulka. Ona z kolei jest umiejscowiona w zagłębieniu, w którym znajdują się nerwy oraz naczynia krwionośne. Górny fragment korzenia włosa jest zbudowany z mieszka włosa, który jest uwypukleniem naskórka. Natomiast na środkową oraz dolną część składa się włos właściwy i łącznotkankowa torebka. Ten pierwszy zbudowany jest z części korowej, rdzennej i powłoczki.

Cykl włosa

Cykl włosa określa się również jako cykl życia włosa. Poszczególne kosmyki na głowie rosną według własnych „zasad”. Nie są ze sobą w żaden sposób zsynchronizowane, co sprawia, że każdy włos, nawet te, które znajdują się najbliższej siebie, są w różnym okresie cyklu. Cykl zaś dzielimy na trzy fazy, do których zaliczamy:

  • fazę wzrostu – anagen – trwa ona najdłużej, około 2-6 lat;
  • fazę przejściową – inaczej faza zanikowa, utrzymuje się przez 1-2 tygodnie;
  • fazę spoczynku – telogen – trwającą 5-6 tygodni.

Czas trwania danej fazy w dużej mierze zależy od ilości hormonów w organizmie. Estrogeny wpływają na wzrost włosów, natomiast androgeny hamują go, a prócz tego pobudzają włosy w innych miejscach na ciele.

Wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów

Wydaje się, że problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy tylko mężczyzn, ale to nieprawda. Łysienie dotyczy również kobiet, chociaż nie występuje tak często, jak w przypadku panów. Przypadłość ta bardzo często doprowadza do tego, że tracimy całkowicie owłosienie na głowie. Każdego dnia na całym świecie zdrowi ludzie tracą włosy w niewielkich ilości. To najnormalniejszy proces fizjologiczny i w żaden sposób nie trzeba się nim przejmować. Można to zauważyć zwłaszcza podczas mycia głowy, a także i czesania włosów. Dzienna ilość włosów, które tracimy, nie powinna jednak przekraczać 70-100 włosów dziennie. Zmartwić nas powinna sytuacjach, gdy jednak zauważymy, że na szczotce znajduje się ich dość sporo, a zwykłe dotknięcie fryzury bądź zarzucenie włosów powoduje, że kolejne kosmyki spadają na podłogę – wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na włosy oraz skórę głowy. Przyczyny łysienia bywają bardzo różne. Wypadanie włosów może powodować choroba albo przyjmowanie niektórych leków. Bardzo często problemy z włosami są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Kiedy mówimy o nadmiernym wypadaniu włosów? Wtedy, kiedy podczas fazy wzrostu włosa wypada mniej kosmyków, a podczas fazy spoczynku więcej. Można temu zaradzić, na przykład stosując suplement diety Nutrigo Lab Burner, który zawiera wyłącznie naturalne składniki i ekstrakty roślinne, które mają za zadanie zahamować wypadanie włosów, a jednocześnie również przyspieszyć porost nowych. Także hormony mają ogromny wpływ na wzrost i wypadanie włosów. W przypadku problemów hormonalnych warto zastosować specjalne preparaty do mycia, takie jak szampony czy maski do włosów, które zawierają między innymi kofeinę czy ekstrakt z pokrzywy oraz rozmarynu.

Dlaczego włosy wypadają?

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane różnymi przyczynami. Bardzo często nie mają one nic wspólnego z wiekiem, choć warto zauważyć, że włosy z czasem się przerzedzają. Czasami to tylko niewielka utrata, którą można zatrzymać i cofnąć dzięki odpowiedniemu leczeniu, jednak innym razem może nastąpić trwałe wyłysienie, które wymaga już bardziej specjalistycznego działania i zabiegów. Przyczyny utraty włosów wydziela się na:

  • bodźce toksyczne – czyli zatrucie metalami ciężkimi, takimi jak na przykład rtęć, które prowadzi do całkowitego wyłysienia. Należy jednak zauważyć, że w takim przypadku włosy całkowicie odrastają, ale dopiero po około 3-4 miesiące po zatruciu;
  • czynniki mechaniczne – włosy wypadają również z takich powodów jak zbyt częste oraz zbyt intensywne czesanie bądź upinanie ich w wysoki koński ogon czy wręcz naciąganie u nasady na czubek głowy. Zwłaszcza osoby o długich włosach powinny zadbać o poprawną pielęgnację, w innym wypadku przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów;
  • dolegliwości chorobowe – także niektóre choroby mogą przyczynić się do łysienia. Należą do nich między innymi niedoczynność czy nadczynność tarczycy, problemy hormonalne, choroby skóry głowy itd.;
  • przyjmowane leki – nadmierne wypadanie włosów może wystąpić również u osób, które przyjmują pewne leki i preparaty, na przykład środki antykoncepcyjne, leki immunosupresyjne czy cytostatyczne. Łysienie w takim przypadku ustępuje po odstawieniu danego leku.

Do łysienia uogólnionego przyczynia się między innymi: niektóre choroby, niedożywienie, wyniszczenie organizmu, problemy skórne czy hormonalne, a także zatrucia, długotrwałe niedotlenienie czy naświetlanie energią promienistą. Natomiast do łysienia miejscowego: grzybica skóry głowy, choroby pasożytnicze (takie jak na przykład wszawica), zaburzenia zachowania (na przykład wyrywanie włosów).

Warto zauważyć, iż niektóre przyczyny wypadania włosów są zależne od płci danej osoby. Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmach kobiet oraz mężczyzn. U kobiet przyczynami nadmiernego wypadania włosów są: zaburzenia hormonalne, niedobór żelaza, zbyt częste stosowanie farb czy lakierów do włosów, nerwica, czynniki genetyczne, podwyższony poziom androgenów i ciąża oraz poród. Natomiast w przypadku mężczyzn, do najczęstszych przyczyn łysienia należy: wiek, zbyt wysoki poziom testosteronu, czynniki genetyczne, osłabienie mieszków włosowych.

Diagnostyka

W celu otrzymania profesjonalnej diagnostyki związanej z nadmiernym wypadaniem włosów należy udać się do trychologa, który przeprowadzi wywiad lekarski. Na takiej wizycie należy spodziewać się szeregu bardzo szczegółowych pytań, które mają na celu ustalić przyczynę łysienia. Jakie informacje są istotne? Bardzo ważne jest to, aby ustalić, czy wypadanie włosów, które nas niepokoi, towarzyszy nam już od jakiegoś czasu czy jednak pojawiło się ostatnio i nagle. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i chorobach, gdyż mogą mieć one bezpośredni wpływ na wystąpienie lub nasilenie się tego problemu. Kobiety powinny poinformować również o ciąży czy menopauzie, a także przebiegu miesiączek. Trycholog po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego bada skórę głowy pacjenta. Do takiego badania wykorzystuje specjalne urządzenie – trychoskop. Urządzenie to potrafi powiększyć dany fragment nawet 200 razy. Należy zauważyć, iż z tego względu, że wypadanie włosów może mieć wiele różnorodnych przyczyn, najczęściej zdarza się tak, że lekarz na pierwszej wizycie zleca dodatkowe badania, aby ustalić konkretny czynnik, który wywołał łysienie.     

Jak wyleczyć nadmierne wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów należy leczyć szybko. Im szybciej zostanie zastosowanie właściwe postępowanie, tym większa szansa na powodzenie. Ponadto należy zająć się również stymulacją wzrostu nowych włosów. Należy w tym celu stosować specjalne preparaty, które zawierają mnóstwo witamin, minerałów, a także kolageny, keratyny czy aminokwasy. Warto postawić zarówno na środki doustne, takie jak suplementy diety (na przykład Nutrigo Lab Burner) jak również i szampony i odżywki do skóry głowy. Aby preparaty w formie substancji do mycia zostały odpowiednio wchłonięte i dotarły do brodawek włosa – najpierw należy postawić na odpowiednią pielęgnację. Warto przed zastosowaniem preparatu odpowiednio przygotować skórę głowy poprzez oczyszczenie jej. Należy w tym celu użyć peelingu do skóry głowy, a także szamponu. Można zdecydować się również na masaż głowy, a także udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg mezoterapii mikroigłowej. W przypadku takich substancji, ale i suplementów, bardzo ważna jest systematyczna aplikacja. Właściwe stosowanie preparatów sprawi, że za jakiś czas zauważymy na głowie nowe włoski. Podczas masażu można stosować serum z kofeiną, które odżywi włosy. Do pobudzania i stymulowania mieszków włosowych można zastosować także urządzenie laserowe. Włosy po takim zabiegu wyrastają grubsze i zdrowsze. Warto zauważyć, że mężczyznom zaleca się stosowanie specjalnych leków na receptę, które hamują produkcję hormonu DHT. Niestety, powyższe metody nie sprawdzą się, gdy mieszki włosowa są od lat nieaktywne. Co na łysienie w takim wypadku? Jeśli wszelkie metody zawiodą pozostaje transplantacja. Zabieg ten polega na przeniesieniu aktywnych mieszków na obszar łysiny.

Nadmierne wypadanie włosów

Domowe sposoby na nadmierne wypadanie włosów

W przypadku, gdy chcemy wzmocnić włosy i powstrzymać ich nadmiernie wypadanie albo przyspieszyć ich porost, ale jednocześnie nie grozi na łysienie, możemy postawić na domowe pewne sposoby. Warto również stosować suplement diety z witaminami z grupy B. Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, można stosować na przykład: mieszankę z awokado, bananem i łyżeczką oliwy z oliwek. Taką miksturę należy wmasować w skórę głowy i zostawić na pół godziny, a następnie spłukać i umyć włosy szamponem. Można wykorzystać również jajka. Wystarczy ubić jedno lub dwa, a następnie nałożyć je na włosy na 30 minut, a następnie spłukać, a włosy normalnie umyć. Kolejnym domowym sposobem jest wykorzystanie oleju rycynowego podczas masażu skóry głowy.

Czy można zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów?

Na niektóre czynniki nie mamy wpływu. Dotyczy to przede wszystkim genów, chorób czy leków. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, o które możemy zadbać. Aby zadbać o kondycję swoich włosów należy:

  • unikać stresujących sytuacji;
  • delikatnie myć włosy i używać ciepłej, ale nie gorącej wody, pod prysznicem;
  • nie stylizować włosów na gorąco;
  • regularnie masować skórę głowy;
  • regularnie podcinać włosy;  
  • jeść zdrowo i spożywać dużo wody mineralnej;
  • rzucić palenie i ograniczyć kofeinę;
  • stosować suplementy diety na włosy;
  • w razie nadmiernego wypadania włosów – szybko skonsultować się ze specjalistą.
Na łysienie- Nutrigo Lab Burner

Możesz również polubić

Dodaj komentarz