Co na trądzik? Domowe sposoby, leki i suplementy

tradzik

Trądzik to przewlekła choroba, która charakteryzuje się wystąpieniem nieestetycznych zmian na skórze. Dotyczy wiele młodych osób, ale z problemem tym borykają się również dorośli. Trądzik należy leczyć u specjalisty za pomocą odpowiednich leków, pielęgnacji skóry i zmiany codziennych nawyków. Warto jednak dodatkowo również zdecydować się na pewne domowe sposoby i suplementy, które wspomogą leczenie.

Czym jest trądzik?

Czym tak właściwie jest trądzik? Trądzik pospolity (acne vulgaris) to nic innego, jak choroba aparatu włosowo-łojowego, czyli skóry. Wraz z nim pojawia się również łojotok. Trądzik jest chorobą przewlekłą i charakteryzuje się tym, że na skórze osoby chorej pojawiają się liczne zmiany: zaskórniki zamknięte i otwarte, grudki, torbiele ropne, guzki, krosty czy pseudocysty. Wszystkie te zmiany występują w okolicach łojowych, czy na twarzy i plecach. Trądzik to choroba i tak powinniśmy go traktować – w razie wystąpienia objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, o czym jeszcze wspomnimy w tym artykule. Nieestetyczne zmiany skórne w widocznych miejscach nierzadko wpływają na nastrój i samoocenę, a zaawansowana odmiana choroby bardzo często prowadzi do dużych kompleksów.

Leczenie trądziku Nonacne

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik może pojawić się na naszej skórze z różnych powodów. Początkiem problemów skórnych może być między innymi zwiększona produkcja łoju, reakcje immunologiczne bądź zapalne, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego itd. Bardzo dużą rolę w przypadku powstawania kolejnych zmian skórnych odgrywają czynniki genetyczne – właśnie z tego powodu lekarz podczas wywiadu w gabinecie pyta zawsze o to, czy trądzik występuje lub występował również u innych członków rodziny chorego. To właśnie hormony mają wpływ na ilość wydzielanego łoju. Jakie mogą być tego przyczyny? Produkcja łoju w nadmiarowych ilościach może być spowodowana zwiększoną ilością androgenów czy też ich zwiększoną dostępnością spowodowaną obniżeniem poziomu białka, co się wiąże bezpośrednio z hormonami płciowymi. Natomiast nadmiar androgenów może być spowodowany różnymi chorobami. Warto zauważyć, że zbyt duża ilość androgenów w przypadku kobiet prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych.

Rodzaje wyprysków trądzikowych

Trądzik – choroba infekcyjna?

U osób chorych na trądzik można stwierdzić występowanie licznych bakterii czy grzybów – jednak należy zauważyć, iż nie jest to choroba infekcyjna. Ilość bakterii zwiększa się, gdy pojawiają się wykwity zapalne. W takich miejscach może być ich nawet dziesięć razy więcej niż standardowo na skórze. Ponadto bakterie nie mają żadnego wpływu na pojawienie się kolejnych zaskórników – jednak liczba takich zmian zmniejsza się w trakcie leczenia antybakteryjnego.  

Jak często występuje trądzik?

Trądzik pospolity to najczęściej występująca choroba skóry. Dotyka większość osób w wieku nastoletnim – aż 85% chłopców i 80% dziewcząt. Choroba ta występuje również w przypadku dorosłych. Według oficjalnych statystyk około 8% osób w przedziale wiekowym 35-44 lata cierpi właśnie na trądzik. Co ciekawe, trądzik może dotyczyć nawet 20% noworodków i może się utrzymywać maksymalnie przez 2-3 lata. 

Jakie są objawy trądziku?

Jakie pierwsze objawy wskazują na to, że mamy do czynienia z trądzikiem? W przypadku trądziku pospolitego pierwotnym wykwitem jest zaskórnik. Może mieć on dwie postacie – otwartą lub zamkniętą. Zaskórniki otwarte występują najczęściej na nosie i mają formę czarnych kropek. Znajdują się one w otworze, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa, która pod wpływem utleniania keratyny oraz gromadzenia się zaskórników ma ciemną barwę. Natomiast zaskórniki zamknięte są drobne i białe. Powstają przez nagromadzenie korneocytów w ujściu gruczołów łojowych.

Powody nasilenia trądziku

Trądzik powstaje wskutek różnych czynników. Z różnych powodów może się również nasilać bądź łagodnieć. Jednym z takich powodów są zmiany pogodowe. Na przestrzeni roku mogą ulegać zmianom. W okresie letnim zwykle ulegają poprawie, nasilają się zaś podczas chłodniejszych miesięcy. Jeszcze do niedawna uważano, że ogromny wpływ na zaostrzenie trądziku mają czynniki pokarmowe. Badania jednak wykazały, że jedynie 5% osób cierpiących na to schorzenia zauważa zaostrzenie zmian po spożyciu czekolady czy ostrego dania. Objawy kliniczne nasilić mogą także czynniki, które są odpowiedzialne za wywoływanie stresu. Nawet u 15% osób trądzik nasila się z powodu wzmożonego pocenia. Zaobserwowano to w przypadku chorych przebywających w klimacie gorącym i wilgotnym. Ponadto objawy zaostrzają się w przypadku kobiet również na parę dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu menstruacyjnego. Jest to związane bezpośrednio ze zwiększonym uwodnieniem nabłonka, który wyścieła mieszek włosowy.   

Trądzik młodzieńczy (Acne juvenilis)

Jakie są typy trądziku?

Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku:

  • trądzik młodzieńczy (acne juvenilis) – występuje w wieku nastoletnim. Zwykle trwa kilka lat, po czym ustępuje samoistnie. Charakteryzuje się występowaniem wielu zaskórników oraz wykwitów grudkowych na twarzy oraz plecach osoby chorej;
  • trądzik skupiony (acne conglobata) – zazwyczaj cierpią na niego mężczyźni. Chorobie tej towarzyszą ropne torbiele, głębokie nacieki i dość duże zaskórniki, które mogą znajdować się w niecodziennych miejscach, takich jak pachy, pachwiny i pośladki. Podczas ich gojenia często powstają blizny;
  • trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa) – charakteryzuje się tym, że towarzyszą mu torbiele ropne. Kiedy się goją, powstają wyciągnięte oraz nierówne blizny;
  • trądzik bliznowcowi (acne keloidea) – osoby cierpiące na tę odmianę borykają się z tworzeniem się bliznowców w obrębie wykwitów trądzikowych;
  • trądzik z ogólnymi objawami i ciężkim przebiegiem (acne fulminans) – dotyka młodych mężczyzn. Trądzik tego typu charakteryzuje się bólami stawów, gorączką, wysokim OB., a także zmianami w stawie mostkowo-obojczykowym. 

Czasami trądzik pojawia się, gdy mamy kontakt z pewnymi substancjami. Biorąc to pod uwagę możemy także wyróżnić:

  • trądzik zawodowy – spowodowany kontaktem z olejem, dziegciem czy chlorem;
  • trądzik kosmetyczny – powoduje go kontakt z pudrami i różami do twarzy, które zatykają gruczoły potowe i łojowe;
  • trądzik polekowy – spowodowany kontaktem z witaminą B12, steroidami czy jodem;
  • trądzik niemowlęcy – spowodowany używaniem olejków mineralnych do pielęgnacji dziecka.

Należy zauważyć, że trądzik spowodowany kontaktem z jakąś substancją bardzo łatwo można wyleczyć. Wystarczy wyeliminować czynnik, który powoduje powstawanie zmian. Niedługo po odstawieniu tychże substancji trądzik samoistnie ustępuje.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Co na trądzik?

Co jest dobre na trądzik? Kiedy na naszej skórze pojawi się zmiana trądzikowa nie powinniśmy w żaden sposób jej drażnić czy samodzielnie wyciskać. Należy bezzwłocznie udać się do lekarza dermatologa, aby ten ocenił stan naszej skóry i zalecił dalsze postępowanie. Leczenie trądziku może polegać na prawidłowej pielęgnacji cery, ale specjalista może wprowadzić również leki w postaci tabletek lub maści. Szybka reakcja i właściwa kuracja daje ogromne szanse na to, że problematyczne zmiany skórne będą jedynie chwilowym problemem i że nie pozostaną po nim żadne ślady i blizny. Co na trądzik stosować. 

Leczenie łagodnej odmiany trądziku

Na początku trądzik ma łagodną postać. Wtedy bardzo często lekarz zaleca wykonywanie dokładnej i wnikliwej pielęgnacji skóry na twarzy, szyi, dekolcie oraz ramionach, czyli w miejscach, w których zmiany chorobowe najczęściej się pojawiają. Dlaczego zmiany skórna w ogóle się pojawiają? Powstają one na skutek nadmiernej produkcji sebum, co z kolei prowadzi do przetłuszczania się skóry i w efekcie powstania problematycznych wyprysków. Znajdujące się na skórze bakterie, ale również i wiele innych czynników, sprawiają, że pojawiają się krosty oraz czerwony plamy. W celu złagodzenia początkowych zmian skórnych, a także i poprawy swojego wyglądy, zwykle stosuje się specjalne kosmetyki do pielęgnacji cery. Warto w tym czasie stosować również suplementy diety – bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze suplementy wspierające skórę dotkniętą trądzikiem, takie jak Nonacne. Tego rodzaju suplementy działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Pozwalają pozbyć się zaskórników, krost, czerwonych plam, wyprysków i grudek. 

Leczenie trądziku Nonacne

Leczenie ostrej odmiany trądziku

Co jest dobre na trądzik o ostrej odmianie? W przypadku bardziej kłopotliwych problemów skórnych spowodowanych tym schorzeniem lekarz przepisuje receptę na odpowiednie leki. Nadal jednak należy przykładać się do właściwej pielęgnacji skóry oraz zażywać naturalne składniki odżywcze wspomagające leczenie w postaci suplementów. Leczenie ostrej odmiany trądziku odbywa się zarówno zewnętrznie, czyli przy użyciu maści na skórę, jak i wewnętrznie, czyli przy użyciu preparatów doustnych.

  • leczenie zewnętrzne – obejmuje stosowanie leków przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwłojotokowych i keratolitycznych. Specjaliści zalecają używać do czyszczenia skóry specjalnych roztworów i żeli oczyszczających z dodatkiem mentolu lub tymolu (1%) bądź kwasy salicylowego (2-3%). Zmiany skórne o niewielkim nasileniu zwykle leczy się miejscowo za pomocą pudrów, past, zawiesin lub aerozolów. Na zaskórniki oraz zmiany grudkowe stosuje się zwykle kwasy witaminy A w postaci roztworu bądź żelu.  Można łączyć go z erytromycyną.  Zaś w przypadku zaskórników, zmian grudkowych i krostkowych używa się nadtlenku benzoliu bądź roztworu czy aerozolu z antybiotykiem, takim jak erytrocyna, tetracyna, neomycyna, klindamycyna bądź kwas azelainowy. Natomiast leczenie odmiany ropowiczej polega na nacinaniu, a następnie oczyszczaniu torbieli ropnych. Należy również zauważyć, że korzystnie na stan skóry wpływa łącznie środków zawierających kwas salicylowy i cynk oraz erytromycynę.
  • leczenie ogólne – w przypadku trądziku nasilonego stosuje się nie tylko leczenie zewnętrzne, ale również i środku doustne zawierające tetracyklinę, która ma działanie przeciwbakteryjne o hamuje czynność lipolityczną bakterii Propionobacterium acnes. Początkowo takie leki stosuje się przez pewien czas w większych dawkach aż do poprawy stanu skóry. Dawka co jakiś czas jest następnie zmniejszana, zazwyczaj co kilka miesięcy. W tym czasie osoba chora powinna przyjmować również witaminy z grupy B, poza B12, gdyż nasila ona występowanie zmian skórnych. Podczas leczenia ogólnego stosuje się także antybiotyki (doksycyklinę, minocyklinę czy erytromycynę) oraz witaminy przeciwłojotokowe (witaminę B2 i C, amid kwasu nikotynowego). Takie leczenie trwa minimum 6 miesięcy.

Domowe sposoby – co na trądzik?

Aerozole i maści oraz leki farmakologiczne działają najbardziej skutecznie. Zarówno w przypadku zmian łagodnych, jak i bardziej zaawansowanych warto stosować również inne sposoby na pozbycie się trądziku. Do takich sposobów należy stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji skóry, suplementów diety (takich jak Nonacne). Kiedy mamy do czynienia z łagodnym trądzikiem można także przemywać twarz tonikiem z ogórka oraz smarować zmian olejkami eterycznymi. Ważne jest również to, aby nasza dieta była zróżnicowana i zdrowe. Niektórzy specjaliści uważają, że warto unikać potraw tłustych, smażonych, pikantnych i z dużą ilością cukru. Kolejnym sposobem, który może nam pomóc w pozbyciu się nieestetycznych zmian trądzikowych jest złuszczenie naskórka, czyli peeling i maseczki oczyszczające.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz