Jak pozbyć się trądziku? Skuteczne metody

Twarz kobiety przed i po zabiegu leczenia trądziku. Leczenie trądziku.

Trądzik to choroba, którą kojarzy się najczęściej z młodzieńczym wiekiem – jest to jednak mylne założenie. Niedoskonałości skóry tego rodzaju mogą pojawić się także na skórze osoby dorosłej. Trądzik można leczyć za pomocą tabletek czy maści bądź pewnych domowych sposobów. Warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i zmianę codziennych nawyków.

Trądzik – najważniejsze informacje

Czym jest trądzik? Trądzik pospolity, czyli acne vulgaris, to choroba aparatu włosowo-łojowego. Towarzyszy jej łojotok. Należy zauważyć, iż jest to schorzenie przewlekłe. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, krost, grudek, guzków, torbieli ropnych czy pseudocyst w okolicach łojowych, czyli na twarzy oraz na plecach. Trądzik to choroba, która bardzo często wpływa negatywnie na samoocenę chorego, ponieważ jej zaawansowana, ostra odmiana sprawia, że osoba chora zaczyna mieć kompleksy na temat swojego wyglądu.

Leczenie trądziku. Nonacne

Przyczyny trądziku

Z jakiego powodu pojawia się trądzik? Przyczyn może być wiele. Wśród nich możemy wymienić m.in. zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, zwiększoną produkcję łoju, reakcje zapalne i immunologiczne itp. Ogromną rolę w powstawaniu zmian chorobowych odgrywają czynniki genetyczne. Dlatego też podczas wywiadu lekarskiego specjalista pyta o występowanie trądziku u innych członków rodziny. To właśnie hormony wpływają na wydzielanie łoju. Zbyt duże wydzielanie łoju może być spowodowane zwiększoną produkcją androgenów bądź zwiększoną ich dostępnością spowodowaną obniżeniem poziomu białka, jakie wiążą hormony płciowe. Nadmiar androgenów to objaw wielu schorzeń. W przypadku kobiet wpływają one na zaostrzenie się zmian trądzikowych.

Należy zauważyć, że trądzik nie jest chorobą infekcyjną, choć wielu osobom może się tak wydawać, ponieważ u osób chorych stwierdza się występowanie wielu bakterii czy grzybów. W wykwitach zapalnych ilość bakterii może się zwiększyć nawet dziesięciokrotnie. Bakterie jednak nie mają żadnego wpływu na powstawanie zaskórników, ale liczba tych zmian zmniejsza się w trakcie leczenie antybakteryjnego.

Częstotliwość występowania trądziku

Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje najczęściej. Dotyczy 85% chłopców i 80% dziewcząt w wieku nastoletnim. Choroba można również występować u osób dorosłych w każdym wieku. Według statystyk na trądzik choruje około 8% osób w wieku od 35 do 44 lat. Schorzenie to może dotyczyć również noworodków (około 20%) i może utrzymywać się nawet przez 2-3 lata życia.

Objawy trądziku

Jakie objawy wskazują na trądzik? Pierwotnym wykwitem w przypadku trądziku pospolitego jest zaskórnik. Można wyróżnić dwa typu zaskórników – otwarte i zamknięte.

  • zaskórniki otwarte – bardzo często występują na nosie w formie czarnych kropek. W środkowej części mają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa, która pod wpływem utleniania keratyny oraz gromadzenia się zaskórników jest zabarwi
    one na ciemny kolor;
  • zaskórniki zamknięte – są drobne i mają kolor biały. Powstają wskutek nagromadzenia korneocytów w ujściu gruczołów łojowych.

Zmiany trądzikowe występują najczęściej na twarzy i plecach, a także i na tułowiu i klatce piersiowej.

 

Co powoduje nasilenie choroby?

 

Jak już wyżej wspomniano trądzik to choroba przewlekła, jednak na przestrzeni roku zmiany ulegają zmianom. Zwykle w letnim okresie trądzik ulega poprawie. Do niedawna sądzono, że czynniki pokarmowe mają ogromny wpływ na zaostrzenie zmian. Według badań wynika jednak, ze tylko 5% chorych zauważa zaostrzenie zmian z powodu spożywania m.in. czekolady czy ostrych potraw. Nasilić objawy kliniczne mogą również czynniki odpowiedzialne za wywoływanie stresu. U około 15% chorych trądzik nasila się również z powodu wzmożonego pocenia. Można to zaobserwować zwłaszcza w klimacie wilgotnym i gorącym. Ponadto w przypadku kobiet objawy zaostrzają się również na kilka dni przed menstruacją, co jest bezpośrednio związane ze zwiększonym uwodnieniem nabłonka wyściełającego mieszek włosowy.

Rodzaje trądziku

  • – trądzik młodzieńczy – acne juvenilis – największe nasilenie zmian w tym przypadku następuje na lata młodzieńcze. Zwykle trwa kilka lat i samoistnie ustępuje. Cechuje się występowaniem zaskórników oraz wykwitów grudkowych na twarzy i plecach;
  • – trądzik ropowiczy – acne phlegmonosa – charakteryzuje się występowaniem ropnych torbieli, gojenie zaś następuje przez bliznowacenie (blizny są wciągnięte i nierówne);
  • – trądzik skupiony – acne conglobata – zwykle występuje u mężczyzn. Towarzyszą mu torbiele ropne, głębokie nacieki oraz duże zaskórniki. Zmiany często znajdują się również w okolicy pach, pachwin i pośladków. Podczas gojenia powstają blizny;
  • – trądzik bliznowcowy – acne keloidea – charakteryzuje się tworzeniem się bliznowców w obrębie wykwitów trądzikowych;
  • – trądzik z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem – acne fulminans – występuje w przypadku młodych mężczyzn. Tego rodzaju trądzik cechuje się gorączką, bólami stawów, leukocytozą czy wysokim OB, a także zmianami w stawie mostkowo-obojczykowym.

 

Można również wyróżnić typ trądziki ze względu na czynniki, jakie go powodują:

  • – trądzik zawodowy – spowodowany kontaktem z chlorem, dziegciem czy olejem;
  • – trądzik polekowy – spowodowany steroidami, witaminą B12, jodem lub barbituranami;
  • – trądzik kosmetyczny – spowodowany pudrami i różami, które zatykają gruczoły łojowe i potowe;
  • – trądzik niemowlęcy – spowodowany stosowaniem olejków mineralnych do pielęgnacji niemowląt.

W przypadku powyższych rodzajów trądziku wystarczy wyeliminować czynniki, które powodują zmiany trądzikowe, a niedługo później same ustąpią.

Jak pozbyć się trądziku?

W razie wystąpienia objawów nie należy samodzielnie drażnić czy wyciskać zmiany chorobowe. Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, aby ten ocenił skórę i zalecił dalsze postępowanie, czyli prawidłową pielęgnację oraz farmakoterapię. Szybka i właściwa kuracja może sprawdzić, że trądzik będzie jedynie chwilowym problemem i nie pozostaną po nim żadne blizny. Zatem jak pozbyć się trądziku?

Leczenie trądziku. Skóra przed i po terapii.

 

Początkowe leczenie trądziku

Początkowo trądzik ma łagodną postać. W takim przypadku zwykle może być leczony za pomocą prawidłowej pielęgnacji skóry – twarzy, szyi, dekoltu czy ramion, gdyż tam często występuje. Zmiany skórne są spowodowane nadprodukcją sebum, która prowadzi do przetłuszczania się skóry, przez co powstają wypryski. Bakterie, które znajdują się na skórze, ale i inne czynniki, powodują, że na cerze pojawiają się krosty i zaczerwienienia. Aby łagodzić zmiany skórne, ale i poprawić swój wygląd, należy stosować specjalne kosmetyki do pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest również stosowanie suplementów diety, takich jak Nonacne

 

Leczenie trądziku. Nonacne

 

Ostra odmiana trądziku

Jeśli jednak pielęgnacja ani suplementy diety nie spełniają naszych oczekiwań, musimy sięgnąć po inne rozwiązania. Jak pozbyć się trądziku ostrej odmianie?

  • leczenie zewnętrzne – w przypadku leczenie zewnętrznego stosuje się leki przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne czy keratolityczne. Do czyszczenia skóry stosuje się roztwory i żele oczyszczające, a także roztwór spirytusowy z dodatkiem tymolu bądź mentolu (1%) lub kwasu salicylowego (2-3%). Zmiany trądzikowe o niewielkim lub średnim nasileniu leczy się miejscowo za pomocą past, pudrów, aerozolów lub zawiesin. W przypadku zaskórników i zmian grudkowych zaleca się stosować kwas witaminy A w postaci żelu lub roztworu. Może być on łączony z erytromycyną. Natomiast w zmianach zaskórnikowych, grudkowych i krostkowych używa się 5-10-15% nadtlenek benzoilu, a także roztwory czy aerozole, które zawierają antybiotyki, takie jak erytromycynę, klindamycynę, tetracyklinę, neomycynę czy też kwas azelainowy. Zaś leczenie odmiany ropowiczej polega na nacinaniu oraz oczyszczaniu torbieli ropnych. Warto zauważyć, że bardzo korzystnie na leczenie wpływa łączenie preparatów, które zawierają kwas salicylowy oraz cynk z erytromycyną.
  • leczenie ogólne – w przypadku, gdy mamy do czynienia z nasilonym trądzikiem stosuje się również środki doustne z tetracykliną, która działa przeciwbakteryjnie i hamuje czynność lipolityczną bakterii Propionobacterium acnes. Tego rodzaju leki stosuje się przez dłuższy okres czasu, początkowo w zwiększonych dawkach aż do czasu poprawy. Następnie dawki się zmniejsza (zwykle co kilka miesięcy). W tym samym czasie chory powinien przyjmować duże dawki witamin z grupy B, poza B12, która nasila zmiany trądzikowe. Ponadto stosuje się również antybiotyki – erytromycynę, minocyklinę lub doksycyklinę – a także witaminy o działaniu przeciwłojotokowym – amid kwasu nikotynowego, witaminę B2 i witaminę C. Leczenie ogólne trwa minimum pół roku.  

Domowe sposoby na trądzik

Specjalne maści i aerozole czy leki farmakologiczne mają najmocniejsze działanie. Jeśli stopień zaawansowania problemu w naszym przypadku nie jest zbyt wysoki można skorzystać z łagodniejszych preparatów (takich jak środki do pielęgnacji skóry czy suplementy diety np. Nonacne). Można zastosować również pewne domowe sposoby, które mają na celu złuszczenie naskórka, zmniejszenie wydzielania sebum oraz zmniejszenie wystąpienia ryzyka pojawienia się stanów zapalnych. Na jakie domowe sposoby warto zwrócić uwagę? Warto zastosować peeling złuszczający / oczyszczający, a także maseczki na twarz. 

  • maseczka z kwasem acetylosalicylowym – działanie antybakteryjne i przeciwzapalne;
  • maseczka z kurkumy – działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antygrzybiczne;
  • maseczka z miodu i cynamony – działanie antybakteryjne;
  • maseczka z sody oczyszczonej – działanie oczyszczające i ściągające.

Zadowalające rezultaty moze przynieść także stosowanie: Olejków eterycznych na trądzik, przemywanie cery tonikiem na bazie ogórka czy też zmiana nawyków żywieniowych.  

Czy trądzik można całkowicie wyleczyć? 

Całkowite wyleczenie z trądziku jest możliwe, ale wyłącznie wtedy, kiedy zastosujemy szybko właściwe leczenie. Z tego powodu należy udać się do lekarza na możliwie jak najwcześniejszym etapie rozwoju zmian chorobowych. W przypadku takich odmian jak trądzik bliznowcowy, ropowiczy czy skupiony istnieje bardzo duże ryzyko powstania blizn i przetok, ale szybka reakcja na zmiany skórne mogą nas przed tym ustrzec.  

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz