Jakie witaminy na wypadanie włosów zażywać?

Nadmierne wypadanie włosów polega na stopniowym zanikaniu owłosienia. Łysienie może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych miejsc. Najbardziej widoczne jest na głowie. Istnieją jednak sposoby, które skutecznie mogą zatrzymać utratę włosów, a następnie wspomóc ich wzrost. Podpowiadamy, jakie witaminy i preparaty z witaminami warto zażywać w przypadku łysienia.

Co wiemy o włosach?

Włosy zaliczamy do przydatków skóry, podobnie zresztą jak paznokcie czy gruczoły łojowe. Składają się z keratyny, czyli twardego białka fibrylarnego, która jest wytwarzana przez keratynocyty. Co ciekawe, stan włosów pogarsza się wraz z wystąpieniem pewnych dolegliwości, zatem, gorszy wygląd włosów to znak, że coś się dzieje z organizmem. W kosmykach znajdują się pierwiastki, które również występują w surowicy w krwi, ale w znacznie większym stężeniu. Istnieje zależność między ilością pierwiastków w kosmykach włosów a w narządach wewnętrznych człowieka. Ponadto owe pierwiastki możemy poddać analizie, aby określić, czy w organizmie nie znajdują się toksyczne metale, jak na przykład arsen czy ołów

Na łysienie Locerin

Budowa włosów

Kosmyk włosa składa się z części wewnętrznej oraz zewnętrznej, czyli z korzenia i łodygi. Z cebulki, umiejscowionej w zagłębieniu z nerwami oraz naczyniami krwionośnymi, wyrasta korzeń, który rozszerza się ku dołowi. Górna część korzenia zbudowana jest z mieszka włosa, który stanowi uwypuklenie naskórka. Zaś część dolna i środka składa się z włosa właściwego oraz łącznotkankowej torebki.

Cykl życia włosa

Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów. Każdy pojedynczy kosmyk rośnie według swoich własnych reguł. Oznacza to, że wzrost włosów (na całym ciele) nie jest w żaden sposób ze sobą powiązany czy zsynchronizowany. Nawet najbliższej rosnące siebie włoski mogą mieć zupełnie inną fazę cyklu. Wyróżniamy trzy fazy:

  • faza wzrostu włosa (anagen) – to faza, która trwa najdłużej, czyli około 2-6 lat;
  • faza przejściowa, inaczej faza zanikowa – najkrótsza faza, utrzymuje się przez 1-2 tygodnie;
  • faza spoczynku włosa (telogen) – faza ta trwa 5-6 tygodni.

Długość trwania danej fazy cyklu zależy przede wszystkim od tego, ile hormonów znajduje się w organizmie człowieka. Estrogeny sprawiają, że włosy rosną, androgeny natomiast hamują wzrost kosmyków, a jednocześnie pobudzają je w innych miejscach na ciele.

Łysienie – informacje w pigułce

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak w przypadku panów występuje on znacznie częściej niż pań. Łysienie to przypadłość, która sprawia, że możemy całkowicie stracić owłosienie znajdujące się na głowie. Każdego dnia zdrowy organizm traci pewną ilość włosów. Nie jest to jednak coś, czym powinniśmy się przejmować, o ile włosów nie wypada zbyt dużo. Ten typowy proces fizjologiczny możemy zaobserwować szczególnie podczas mycia głowy, jak i podczas czesania włosów. Codziennie tracimy od 70 do 100 kosmyków. Natomiast powinna nas zmartwić sytuacja, kiedy zauważamy utratę większej ilości włosów – jeśli ciągle znajdujemy mnóstwo kosmyków na szczotce czy grzebieniu, a także na podłodze, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stan włosów oraz skóry głowy. Nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane z różnych powodów, należą do nich m.in.:

  • choroba,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów.

O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, kiedy mniej włosów wypada podczas fazy wzrostu, a więcej podczas fazy spoczynku. Jednak można temu skutecznie zaradzić. Istnieją suplementy diety, takie jak na przykład Locerin, które zawierają naturalne elementy oraz roślinne ekstrakty mające zatrzymać wypadanie kosmyków. Preparaty tego rodzaju jednocześnie przyspieszają porost nowych włosów. Jak już wspomnieliśmy wyżej, także hormony mają duży wpływ na wypadanie i wzrost włosów – dlatego też warto stosować specjalne szampony i maski do mycie włosów, które posiadają w swoim składzie między innymi kofeinę, rozmaryn czy ekstrakt z pokrzywy.  

Badanie skóry głowy za pomocą specjalnej lampy UV.

Powody utraty włosów

Nie istnieje jedna przyczyna łysienia. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem różnych czynników. Najczęściej nie ma też nic wspólnego z wieku, choć należy tutaj zauważyć, ze z czasem włosy się nieco przerzedzają. Niektóre czynniki powodują niewielką utratę włosów, którą można całkowicie zatrzymać i cofnąć dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia, jednak niekiedy może nastąpić trwałe wyłysienie i wymaga ono już znacznie bardziej specjalistycznego działania oraz pewnych zabiegów. Przyczyny łysienia możemy podzielić na:

  • bodźce toksyczne – zatrucia metalami ciężkimi, do których zaliczamy między innymi rtęć. Takie zatrucie prowadzi do całkowitego wyłysienia. Włosy w takim przypadku z czasem całkowicie odrosną, zwykle zaczynamy je zauważać po 3-4 miesiącach od zatrucia;
  • niewłaściwa pielęgnacja – bardzo częste i intensywne czesanie włosów czy upinanie ich na czubku głowy i w wysokie końskie ogony również przyczyniają się do utraty włosów. Takie działania nazywamy również czynnikami mechanicznymi. O właściwą pielęgnację powinny zadbać zwłaszcza te osoby, które posiadają długie włosy;
  • choroby – niektóre dolegliwości także przyczyniają się do łysienia. Jeśli cierpisz na choroby związane z tarczycą (nadczynność lub niedoczynność tarczycy) albo problemy hormonalne czy też choroby skóry głowy – włosy mogą częściej wypadać;
  • leki – do nadmiernego wypadania włosów może przyczynić się również zażywanie niektórych leków i preparatów, mowa tutaj na przykład o lekach immunosupresyjnych czy cytostatycznych, a także środkach antykoncepcyjnych. W takim wypadki kosmyki przestają wypadać po odstawieniu danego leku.

Rodzaje łysienia

Wyróżniamy dwa rodzaje łysienia:

  • łysienie uogólnione – dotyczy całej głowy, przyczyniają się do niego niektóre choroby, wyniszczenie organizmu, niedożywienie, problemy hormonalne i skórne, a także zatrucia, niedotlenienie czy naświetlanie energią promienistą;
  • łysienie miejscowe – dotyczy fragmentu skóry, powstaje jako efekt grzybicy, pasożytów (np. wesz) czy zaburzeń zachowania (wyrywanie włosów).

Co ciekawe, niektóre z przyczyn nadmiernego wypadania włosów uzależnione są od płci konkretnej osoby. Dzieje się tak, ponieważ ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmach mężczyzn i kobiet. Ze względy na płeć, przyczynami mogą być:

  • u kobiet – zaburzenia hormonalne, niedobór żelaza, czynniki genetyczne, nerwica, podwyższony poziom androgenów, ciąża, poród, zbyt częste farbowanie włosów i stosowanie lakieru do włosów;
  • u mężczyzn – czynniki genetyczne, wiek, podwyższony poziom testosteronu i osłabienie mieszków włosowych.

Profesjonalna diagnostyka problemu

Wiele osób bagatelizuje nadmierne wypadanie włosów, sądząc, że nie jest to nic groźne, albo że ich kłopot jest spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi i nie da się nic z tym zrobić. To błędne myślenie. W przypadku zaobserwowania kłopotu należy udać się do lekarza w celu profesjonalnej diagnostyki. Jak wygląda taka wizyta? Najpierw trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad, należy spodziewać się pytań, które mają za zadanie ustalić przyczynę łysienia. Do najważniejszych informacji należy m.in. jak kosmyki nadmiernie wypadają, czy coś ostatnio zmieniło się w naszym życiu, czy przyjmujemy jakieś leki, czy cierpimy na jakąś chorobę itd. Ponadto kobiety koniecznie powinny poinformować o przebiegu miesiączek, ciąży, porodzie czy też menopauzie. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, następnie trycholog bada skórę głowy pacjenta przy użyciu specjalnego urządzenia o nazwie trychoskop. Potrafi ono powiększyć dany fragment skóry nawet 200 razy. Jako iż nadmierne wypadanie włosów może być spowodowaniem mnóstwem różnorodnych czynników, lekarz na pierwszej wizycie najczęściej zleca kolejne badania, aby ustalić konkretną przyczynę problemów pacjenta.

Nadmierne wypadanie włosów z powodu niewłaściwej pielęgnacji

Jakie witaminy na wypadanie włosów?

W przypadku łysienia należy działać szybko. Im szybciej zastosujemy właściwe leczenie, tym większa szansa na powodzenie. Jak należy działać? Po pierwsze trzeba zatrzymać wypadanie włosów, a następnie stymulować wzrost nowych kosmyków. W tym celu należy stosować specjalne preparaty z witaminami, minerałami, keratyną i aminokwasami. Jakie witaminy na wypadanie włosów są najlepsze?

Aby wzmocnić włosy, nadać im piękny i zdrowy wygląd, zatrzymać nadmierne wypadanie i przyspieszyć ich prawidłowy wzrost, należy zdecydować się na suplementy diety (takie jak Locerin) i produkty żywnościowe zawierające witaminy z grupy B, a także witaminy A, C, D, E i H. Wszystkie wymienione tutaj witaminy odgrywają znaczącą rolę w organizmie i są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Wszystkie odpowiadają również za zdrowe i piękne włosy oraz skórę. Warto sięgnąć również po szampony, odżywki i maski do włosów. Przed prysznicem warto przygotować skórę głowy tak, aby odpowiednio wchłonęła dobroczynne substancje, jakie zawierają owe preparaty. Jeśli chcemy mieć pewność, że witaminy i minerały zostaną wchłonięte przez skórę i dotrą do brodawek włosa należy zadbać przed myciem o właściwą pielęgnację. W tym celu należy oczyścić skórę głowy stosując peeling i szampon. Warto wykonać również masaż głowy. Dobrym pomysłem jest także zdecydowanie się na zabieg mezoterapii mikroigłowej w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Ponadto podczas masażu można stosować serum zawierające kofeinę, a także zdecydować się na zabieg z użyciem laseru, który ma na celu pobudzić i stymulować włosy do wzrostu. Mężczyznom zaleca się również stosowanie leków hamujących produkcję hormonu DHT. Jeśli jednak mieszki włosowe są nieaktywne od lat można wykonać zabieg transplantacji włosów.

Jak często stosować suplementy na wypadanie włosów i kiedy widoczne są efekty?

Po ustaleniu jakie witaminy na wypadanie włosów powinniśmy dostarczyć organizmowi, warto zaznaczyć jak suplementacja powinna wyglądać. Preparaty zawierające witaminy i minerały muszą być przyjmowane systematycznie. Właściwie stosowane suplementy czy szampony skutecznie poprawią stan naszych włosów, efekty jednak widoczne są po jakimś czasie, a dopiero po kilku miesiącach zdołamy zauważyć na głowie nowe kosmyki. 

Na łysienie Locerin

Możesz również polubić

Dodaj komentarz