Skuteczne metody oczyszczania organizmu z toksyn

oczyszczanie organizmy z toksyn

Dzisiejszy styl życia – brak aktywności fizycznej, nadmierne spożywanie przetworzonych produktów czy częste stosowanie używek sprawia, że w ludzkim organizmie gromadzą się szkodliwe substancje, toksyny, i osłabiają nasze zdrowie oraz pogarszają samopoczucie. Zbędnych produktów przemiany materii należy się regularnie pozbywać poprzez oczyszczanie, które powinno się przeprowadzać kilka razy w roku. Wyjaśniamy, czym tak właściwie jak oczyszczanie organizmu z toksyn, na czym ono polega i czy detoksykację można przeprowadzić domowymi sposobami i nie tylko.

Czym jest oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu z toksyn określa się również jako detoks lub detoksykacja. Wiele osób mylnie sądzi, że ma to cos wspólnego z dietą odchudzającą. Odtruwanie organizmu nie polega jednak wyłącznie na zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów, choć się z tym wiąże. Odtruwanie ma na celu usunięcie z organizmu szkodliwych substancji – toksyn – oraz zbędnych produktów przemiany materii czy metali ciężkich, które niosą ze sobą pewne dolegliwości: sprawiają, że czujemy się ociężali i zmęczeni, a także mamy problemy związane z układem trawiennym, takie jak wzdęcia, gazy czy nieregularne wypróżnianie.  

Oczyszczanie organizmu Detoxyn

Zalety detoksu

Regularne przeprowadzanie detoksykacji niesie ze sobą szereg zalet dla naszego organizmu. Oczyszczanie organizmu poprawia pracę naszego układu trawiennego, pozwala także na jego regenerację i odpoczynek od szkodliwych substancji. Bardzo istotne jest również to, że odtruwanie wspiera pracę wątroby. Organ ten jest najważniejszym filtrem w ciele człowieka i to właśnie on odpowiada za proces usuwania szkodliwych substancji. Niezdrowy styl życia ma bardzo negatywny wpływ na wątrobę i jej działanie, dzięki detoksykacji jest ona w stanie pracować wydajnie i skutecznie, dzięki regularnemu oczyszczaniu sama jest w stanie prawidłowo oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn. Na stan wątroby ma wpływ nie tylko to, co jemy i pijemy, ale i zanieczyszczenia, jakie znajdują się w powietrzu – co dotyczy przede wszystkim mieszkańców dużych miast.   

Dlaczego warto przeprowadzać detoksykację?

Regularne oczyszczanie organizmu z toksyn powinno się przeprowadzać właśnie w związku z otaczającymi nasz zewsząd zanieczyszczeniami oraz brakiem czasu i ochoty na prowadzenie zdrowego trybu życia. Dzięki detoksowi można pozbyć się wielu dolegliwości, między innymi takich jak: chronicznych bólów głowy, bezsenność, alergie, kiepska kondycja skóry, włosów i paznokci, rozdrażnienie czy też przewlekłe przemęczenie i nie tylko. Nie należy jednak decydować się na zbyt radykalną dietę oczyszczającą, gdyż może nas pozbawić wielu cennych dla organizmu witamin oraz minerałów.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczanie organizmu polega głównie na usunięciu z niego toksyn, metali ciężkich czy też zbędnych produktów przemiany materii. Detoks polega przede wszystkim na zmianie diety tak, aby była bardzo bogata w błonnik. Podstawą takiej diety powinny być świeże warzywa oraz niegazowana woda mineralna. W tym wypadku znakomicie sprawdzają się także napary z ziół. Odpowiednio przeprowadzony detoks przywraca nam energię oraz wpływa pozytywnie na działanie wszystkich układów i organów w organizmie ludzkim. Odpowiednia dieta może sprawić, że cały organizm funkcjonuje prawidłowo.

Jak przygotować się do oczyszczania organizmu?

Oczyszczanie organizmu z toksyn to pewien proces, do które musimy się odpowiednio przygotować. Na 3 dni przed rozpoczęcie detoksykacji należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu i kofeiny, ale także i czerwonego mięsa, białej męki oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko czy jajka, ale nie tylko. Dlaczego przygotowanie się do detoksu jest takie ważne? Takie przygotowanie sprawia, że przyszłe objawy detoksu są dość łagodne, ponadto odpowiednie przygotowanie wpływa na usprawnienie całego procesu oczyszczania.

Jak powinna wyglądać dieta oczyszczające organizm?

Istnieje wiele różnych sposobów, które maja na celu oczyścić organizm z toksyn. Wśród nich znajdziemy kilkudniową głodówkę, dietę sokową czy też metodą, która polega na wypłukaniu złogów z jelita grubego. Tego rodzaju rozwiązania działają bardzo szybko i skutecznie, ale tylko przez krótki okres czasu. Ponadto najczęściej powodują zaburzenia odżywienia czy wzrost apetytu, przez co po zastosowaniu jednego z powyższych sposobów szybko wracamy do starej wagi.

Najlepszą metodą jest, jak już wyżej wspomnieliśmy, zdrowa oraz zbilansowana dieta pełna w witaminy, minerały oraz błonnik. Najbardziej istotny podczas detoksu jest zwłaszcza błonnik. Wpływa pozytywnie na wątrobę i nerki, a także ułatwia wypróżnianie się i pozbywanie się resztek pokarmu z toksynami z organizmu.

Czego powinniśmy unikać?

 • – białej mąki – czyli wszystkich produktów, które ją zawierają, m.in. pieczywa czy wypieków;
 • – białego cukru (słodyczy, deserów);
 • – nabiału (mleka, serów, jajek);
 • – kasz;
 • – czerwonego mięsa;
 • – alkoholu;
 • – kofeiny (kawy, czarnej mocnej herbaty, coli, napojów energetycznych);
 • – palenia papierosów.

Dieta, jaką będziemy stosować podczas oczyszczania organizmu z toksyn, powinna być pełna produktów, które wpływają korzystnie na działanie naszego metabolizmu, czyli powinniśmy spożywać:

 • – wodę – codziennie należy pić minimum 2 litry. Woda właściwie oczyszcza organizm ze złogów oraz odpowiednio nawadnia;
 • – błonnik – oczyszcza jelita ze złogów i wspomaga ich pracę, dzięki czemu reguluje wypróżnienia. Błonnik sprawia, że w jelitach nie zalegają żadne resztki produktów przemiany materii;
 • – jabłka – posiadają sporo błonnika rozpuszczalnego, który wspiera gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową i tym samym wpływa na pracę jelit i chroni przed zaparciami;
 • – cytryna – wpływa pozytywnie na pracę wątroby i pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz wspiera podczas walki z zakwaszeniem. Zaleca się spożywać szklankę wodę z wyciśniętym sokiem z połówki owocu;
 • – zielona herbata – wspiera trawienie, oczyszcza organizm i neutralizuje wolne rodniki.

Taka zbilansowana dieta oczyszczająca powinna trwać około 14 dni. W pierwszych dniach należy spożywać surowe bądź gotowane warzywa i owoce, a także pić wyciskane soki warzywne, owocowe lub warzywno-owocowe. W czwartym dniu należy uzupełnić dietę o fermentowane produkty mleczne. Szóstego należy dodać do menu dziki ryż, kasze czy płatki. Ósmego – chudy biały ser. Dziesiątego – gotowane ryby. Dwunastego – chude mięso drobiowe.

Dieta oczyszczająca organizm

Jak wspomóc oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu wspomaga dieta sokowa. Polega na tym, że przez 2 tygodnie spożywa się lekkostrawne posiłki oraz wypija się 0,5-1 litra świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców. Popularną metodą jest także diera jabłkowa polegające na spożywaniu przez jeden lub dwa dni jabłek, zielonej herbaty i soku jabłkowego. Istnieje także dieta koktajlowa – trwa przez 14 dni i polega na spożywaniu produktów zbożowych oraz chudego mięsa oraz piciu trzech szklanek kefiru i owoców. Dobrym wyborem jest również dieta zbożowa, polegające na jedzeniu gotowanych ziaren dzikiego ryżu i pszenicy, a także kiełków oraz natki pietruszki.

Podczas oczyszczania organizmu z toksyn warto wzbogacić swoją dietę także o zioła i odpowiednie suplementy diety, takie jak Detoxyn. Środek ten wspomaga detoksykację organizmu, ale nie tylko. Chroni również przed szkodliwymi mikrobami i usuwa patogeny, wspiera także trawienie oraz wątrobę i zapewnia świeży oddech.

Ważna jest również aktywność fizyczna, najlepiej taka, która powoduje, że organizm się bardzo poci. Jednak rodzaj wysiłku fizycznego powinniśmy dostosować do indywidualnych predyspozycji i preferencji. 

Zioła oczyszczające organizm

Zioła na oczyszczenie organizmu

Decydując się na oczyszczanie organizmu z toksyn warto postawić również na niektóre zioła. Już w starożytności znano ich lecznicze właściwości. Najskuteczniejszymi ziołami, które oczyszczają organizm z toksyn i regulują pracę układu pokarmowego należą:

– czystek – wykazuje bardzo silne właściwości detoksykacyjne, dlatego też jest bardzo często polecany podczas kuracji, które mają na celu oczyścić organizm z toksyn i pasożytów. Czystek wpływa pozytywnie na pracę nerek, działa moczopędnie, co pozwala oczyścić organizm ludzki z metali ciężkich. Pomaga również przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach, a nawet pomaga wybielić zęby;

–  pokrzywa – również charakteryzuje się działaniem moczopędnym i tym samym przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, gdyż wraz z moczem usuwa nagromadzone w organizmie szkodliwe substancje. Pokrzywa także zapobiega zatrzymywaniu płynów, dzięki czemu zmniejsza obrzęki, wspomaga równie pracę wątroby, żołądka i trzustki;

– ostropest plamisty – posiada właściwości silnie odtruwające, co pomaga skutecznie oczyścić organizm z nagromadzonego w nim alkoholu. Ostropest plamisty doskonale blokuje toksyny, zaleca się go spożywać osobom, które cierpią na marskość wątroby. Zioło to zawiera sylimarynę, czyli substancję, która blokuje toksyny w wątrobie, tym samym może ona działać prawidłowo i się regenerować. Ponadto ostropest niweluje negatywne skutki stosowania niezdrowej diety;

– melisa lekarska – posiada działanie rozkurczające i skutecznie chroni wątrobę;

– rumianek – charakteryzuje się właściwościami przeczyszczającymi i przeciwzapalnym. Rumianek także skutecznie oczyszcza jelita poprzez usuwa złóg;

– mniszek lekarski – posiada flawonoidy i kwasy fenolowe i dzięki temu posiada działanie moczopędnie, niweluje również nadmiar potasu oraz sodu w organizmie, a także wspiera pracę wątroby i pomaga podczas detoksykacji;

– łopian większy – skutecznie usuwa toksyny z organizmu i wpływa na poprawną pracę wątroby oraz układu limfatycznego. Łopian wspiera także kondycję naszej skóry.

Oczyszczanie organizmu Detoxyn

Możesz również polubić

Dodaj komentarz