Skuteczne sposoby na trądzik u dorosłych

tradzik

Trądzik to choroba, która większości kojarzy się z wiekiem młodzieńczym – dolegliwość ta w przypadku nastolatków stanowi dość częste zjawisko, jednak jest to mylne założenie. Niedoskonałości skóry mogą pojawić się w każdym wieku, także i w przypadku osób dorosłych. Z trądzikiem można radzić sobie na różne sposoby – lekami, maścią i pewnymi domowymi trikami. Warto zmienić również codzienne nawyki i zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Jak pozbyć się trądziku u osoby dorosłej?

Trądzik – co to jest?

Czym tak właściwie jest trądzik? Trądzik pospolity (acne vulgaris) to choroba aparatu włosowo-łojowego. Wraz z nim występuje także łojotok. Jest to przewlekłe schodzenie i charakteryzuje się występowaniem na skórze (głównie na twarzy i plecach) zmian, takich jak zaskórniki (zamknięte i otwarte), grudki, krosty, torbiele ropne, guzy czy pseudocysty. Trądzik, zarówno w przypadku nieletnich, jak i osób dorosłych, często ma negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę osoby chorej, gdyż jej zaawansowana, ostra odmiana często prowadzi do kompleksów.

Leczenie trądziku- Nonacne

Jakie są przyczyny trądziku?

Przyczyn, przez które pojawia się trądzik jest wiele. Mają ona zarówno wpływ na zmiany skórne u nastolatków, jak i trądzik u dorosłych. Wśród nich znajduje się między innymi:

– zablokowanie aparatu włosowo-łojowego z powodu czopu rogowego;

– zwiększona produkcja łoju;

– reakcje zapalne lub immunologiczne itp.

Warto zauważyć, że ogromny wpływ na wystąpienie trądziku zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych mają czynniki genetyczne. Udając się do lekarza, osoba zmagająca się z trądzikiem zawsze zostania zapytana o występowanie tej dolegliwości u innych członków rodziny, gdyż to właśnie hormony mają wpływ na ilość wydzielanego łoju. Zbyt duża ilość tej substancji może być spowodowana na przykład zwiększoną produkcją androgenów lub też ich zwiększoną dostępnością, co jest spowodowane zwykle obniżeniem poziomu białka wiążącego hormony płciowe. Należy zauważyć, że nadmiar androgenów prowadzi do wielu różnych dolegliwości i schorzeń. W przypadku kobiet szczególnie wpływają one na zaostrzenie zmian trądzikowych.

Trądzik wbrew opinii wielu osób nie jest jednak chorobą infekcyjną, choć może się tak wydawać, ponieważ u chorych stwierdza się występowanie bakterii i grzybów. W wykwitach zapalnych może znajdować się ich nawet dziesięć razy więcej niż na zdrowym fragmencie skóry. Bakterie jednak nie wpływają na powstawania zaskórników, choć ich liczba ulega zmniejszeniu, gdy zostaje zastosowane leczenie antybakteryjne.

Etapy powstawania trądziku

Ile osób zmaga się z trądzikiem?

Trądzik pospolity do najczęściej występująca choroba skóry. Dotyka większość młodzieży – nawet 85% chłopców i 80% dziewcząt. Choroba ta dotyczy także osób dorosłych w każdym wieku. Według statystyk trądzik u dorosłych dotyczy około 8% osób, zwykle od 35 do 44 roku życia. Co ciekawe, schorzenie to może występować również u noworodków – około 20% – i może utrzymywać się od porodu do 2, 3 roku życia.

Jakie są objawy trądziku?

Trądzik wiąże się z wystąpieniem wielu zróżnicowanych zmian skórnych. Pierwotnym wykwitem odmiany pospolitej jest zaskórnik. Istnieją dwa rodzaje takich wykwitów – zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Te pierwsze mają formę czarnych kropek, które zwykle pojawiają się na nosie. W ich środkowej części znajduje się otwór i przez niego wydobywa się masa łojowo-rogowa. Pod wpływem utleniania keratyny i gromadzenia się zaskórników barwa masy zmienia się na ciemny kolor. Natomiast zaskórniki zamknięte są dość drobne i mają biały kolor. Powstają na skutek gromadzenia się korneocytów w ujściu gruczołów łojowych. Zmiany trądzikowe bez względu na wiek osoby chorej występują najczęściej na twarzy i plecach, ale również i na tułowiu oraz klatce piersiowej.

Dlaczego trądzik się zaostrza?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, trądzik to choroba przewlekła, jednak zmiany skórne, jakie powoduje, mogą ulegać zmianą na przestrzeni roku. W okresie letnim zwykle ulegają one poprawie, natomiast zaostrzają się zimą. Jeszcze do niedawna uważano, że to czynniki pokarmowe mają wpływ na zaostrzanie się zmian. Jednak według badań okazuje się, że tylko 5% osób borykających się z trądzikiem zauważa zaostrzenie zmian skórnych po spożyciu ostrych potraw czy czekolady. Natomiast trądzik u dorosłych i młodzieży w większości przypadków nasila się przez stres, a u około 15% chorych pojawia się również wzmożone pocenie. Zaobserwować to można głównie w klimacie gorącym i wilgotnym. Ponadto u kobiet zaostrzenie następuje także na kilka dni przed wystąpieniem menstruacji, co jest związane bezpośrednio ze zwiększonym uwodnieniem nabłonka wyściełającego mieszek włosowy.

Jakie są rodzaje trądziku?

Wyróżnia się 5 rodzajów trądziku spowodowanych różnymi czynnikami wewnętrznymi, a także 4, które pojawiają się wskutek czynników zewnętrznych.

– trądzik młodzieńczy (acne juvenilis) – pojawia się u nastolatków i zwykle trwa przez kilka lat, a następnie samoistnie ustępuje. Ta odmiana charakteryzuje się występowaniem przede wszystkim zaskórników oraz wykwitów grudkowych na twarzy i plecach;

– trądzik skupiony (acne conglobata) – zazwyczaj pojawia się u mężczyzn. Towarzyszą mu takie zmiany jak duże zaskórniki, torbiele ropne oraz głębokie nacieki. Zmiany skórne dotyczy często nie tylko twarzy, ale i pach, pachwin oraz pośladków, a podczas gojenia powstają blizny;

– trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa) – cechuje go występowanie torbieli ropnych, natomiast gojenie polega na bliznowaceniu. Blizny w przypadku tej dolegliwości są nierówne i wciągnięte;

– trądzik bliznowcowy (acne keloidea) – w jego przypadku w obrębie wykwitów trądzikowych powstają bliznowce;

– trądzik z objawami ogólnymi oraz z ciężkim przebiegiem (acne fulminans) – zazwyczaj pojawia się u młodych mężczyzn. Taki trądzik charakteryzuje się występowaniem podwyższonej temperatury ciała, bólami stawów, wysokim OB czy też leukocytozą, a także zmianami w obrębie stawu mostkowo-obojczykowego.

– trądzik kosmetyczny – ten rodzaj trądziku pojawia się z powodu zatkanych gruczołów łojowych i potowych przez pudry czy róże;

– trądzik polekowy – jest spowodowany braniem steroidów, jodu, witaminy B12 czy barbituranów;

– trądzik zawodowy – powoduje go długotrwały kontakt (zwykle ma to miejsce w pracy) z takimi substancjami, jak chlor, dziegieć czy różnymi olejami.

– trądzik niemowlęcy – jest spowodowany stosowaniem olejków mineralnych służących do pielęgnacji niemowląt.

Cztery ostatnie rodzaje trądziku (kosmetyczny, polekowy, zawodowy i niemowlęcy) bardzo łatwo wyleczyć – wystarczy wyeliminować czynnik, które jest odpowiedzialny za zmiany skórna. Niedługo po odstawieniu danych kosmetyków czy leków stan skóry wraca do normy.

Jak wyleczyć trądzik u dorosłych?

Kiedy na cerze pojawią się objawy trądziku należy pamiętać, że zmian nie wolno podrażniać, ani też wyciskać samodzielnie. Trzeba niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza dermatologa, który musi ocenić stan skóry i zlecić odpowiednie postępowanie, które polega na właściwej pielęgnacji oraz farmakoterapii. Szybka reakcja i prawidłowe zastosowanie się do zaleceń sprawia, że trądzik u dorosłych może być jedynie chwilowym problemem i nie pozostaną po nim żadne blizny. Jak dokładnie wygląda leczenie?

Łagodna odmiana trądziku

Na samym początku problemów ze zmianami skórnymi, trądzik ma postać łagodną. Leczenie na tym etapie obejmuje prawidłową pielęgnację skóry – twarzy, szyi, dekoltu, ramion, czyli tam, gdzie najczęściej występuje. To właśnie nadprodukcja sebum przyczynia się do powstawania zmian skórnych – wypryski pojawiają się na przetłuszczonej skórze z powodu obecności bakterii, ale i innych czynników. Zmiany te na początku mają postać krost i czerwonych fragmentów skóry. W celu pozbycia się tych zmian warto stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, dobrym pomysłem jest również zażywanie suplementów diety, takich jak Nonacne.

Ostra odmiana trądziku

W przypadku ostrej odmiany trądziku jest inaczej, a pielęgnacja i suplementy diety nie wystarczają. Wtedy należy sięgnąć po inne rozwiązania:

– leczenie zewnętrze – polega na stosowaniu leków przeciwbakteryjnych, przeciwłojotokowych, przeciwzapalnych i keratolitycznych. Do oczyszczania skóry wykorzystuje się specjalne roztwory i żele. Zmiany skórne lekkie lub o średnim nasileniu leczy się miejscowo za pomocą past, zawiesin, aerozolów czy pudrów. Do zaskórników zaleca się używać kwas z witaminą A w postaci żelu. W przypadku krost stosuje się antybiotyki, a gdy występuje odmiana ropowicza – nacina się zmiany, a następnie je oczyszcza. Warto zauważyć, że bardzo pozytywnie na leczenie wpływa łączenie ze sobą różnych preparatów;

– leczenie ogólne – w przypadku nasilonego trądziku należy stosować również środku doustne, które mają działanie przeciwbakteryjne. Takie leki stosuje się dłuższy czas, najpierw stosuje się większe dawki, później się je zmniejsza. Chory powinien w tym czasie przyjmować również witaminy z grupy B (poza B12). Wtedy stosuje się również antybiotyki.

Wpływ diety na skórę

Zdrowa dieta na trądzik

Warto zastosować także odpowiednią dietę. Polega ona na ograniczeniu nabiału i glutenu, a także rezygnacji z ostrych potraw i produktów pozbawionych cennych składników odżywczych (takich jak słodycze, słone przekąski, fast foody czy gazowane napoje). Należy także wystrzegać się wysokoprzetworzonego jedzenia, oraz takiego, który zawiera w swoim składzie groźne substancje, takie jak barwniki, emulgatory, konserwanty, wzmacniacze smaku, tłuszcze, cukier oraz sól. Warto również zadbać o to, aby nie spożywać nadmiaru soli w ciągu dnia. Najlepiej także zrezygnować z używek, takich jak alkohol i papierosy. Natomiast kawa i herbata są dozwolone, ale w niewielkich ilościach i nie za mocne.

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Leki, maści czy aerozole mają najsilniejsze działanie. Jednak kiedy zaawansowanie problemu nie jest zbyt wysokie można zastosować łagodniejsze preparaty, takie jak środki do pielęgnacji skóry czy suplementy diety. Można postawić także na domowe sposoby, które mają za zadanie złuszczyć naskórek, zmniejszyć wydzielanie sebum i zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. W przypadku gdy występuje trądzik warto stosować peelingi złuszczająco-oczyszczające z kurkumą, miodem, cynamonem, sodą oczyszczoną i kwasem acetylosalicylowym. Zadowalające efekty przynieść może również stosowanie olejków eterycznych czy toniku na bazie ogórka, a także zmiana nawyków żywieniowych.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz