Skuteczne sposoby na wypadanie włosów

wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to stopniowe zanikanie owłosienia, inaczej łysienie. Problem ten dotyczy wielu mężczyzn w Polsce, ale nie tylko. Utrata włosów jest najbardziej widoczna na głowie. O łysieniu można mówić wtedy, kiedy w określonym miejscu bądź i na całym ciele mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu. Wyróżnia się trzy typu łysienia – miejscowe, plackowate i ogólne. Z jakich powodów włosy wypadają? Jakie są sposoby na wypadanie włosów?

Podstawowe informacje o włosach

Włosy, podobnie jak paznokcie i gruczoły łojowe, są zaliczane do niewielkiej grupy przydatków skóry. Kosmyki składają się z keratyny, czyli twardego białka fibrylarnego, które jest produkowane przez keratynocyty. Należy zauważyć, że stan włosów jest zależny od różnych czynników. Zły stan kosmyków pozwala określić, czy nie doszło do zatrucia metalami ciężkimi, bowiem we włosach występują pierwiastki w znacznie większym stężeniu niż we krwi. Istnieje silna zależność między ilością pierwiastków, jakie występują w kosmykach, a ich ilością w narządach wewnętrznych. Włosy można zbadać właśnie pod kątem ilości pierwiastków i tak sprawdzić, czy w organizmie nie znajdują się toksyny, takie jak ołów czy arsen.

Tabletki na wypadanie włosów Nutrigo Lab Burner

Jak zbudowane są włosy?

Włosy składają się z części zewnętrznej i wewnętrznej, czyli z łodygo oraz korzenia. Na końcu korzenia znajduje się cebulka w specjalnym zagłębieniu. W tymże zagłębieniu są również naczynia krwionośne oraz nerwy. W górnej części korzeń składa się z mieszka włosowego, który stanowi uwypuklenie naskórka. Zaś środkowy fragment praz część dolna to włos właściwy (zbudowany z części korowej, rdzennej i powłoczki) oraz łącznotkankowej torebki.

Cykle włosa i ich charakterystyka

Zastanawiając się nad tym, jakie są sposoby na wypadanie włosów, warto zapoznać się z informacjami na temat cyklu życia kosmyków, co pozwoli zrozumieć pewne kwestie. Każdy włos rośnie według „własnych reguł”. Oznacza to, że poszczególne kosmyki nie są ze sobą w żaden sposób zsynchronizowane. Nawet włoski rosnące tuż obok siebie mogą być w całkowicie innym cyklu czy innym dniu cyklu. Cykl życia włosa składa się z faz. Zalicza się do nich:

  • fazę wzrostu (anagen) – to faza, która trwa najdłużej, bo od 2 do 6 lat;
  • fazę przejściową (fazę zanikową) – to faza, która trwa najkrócej, bo zaledwie 1 lub 2 tygodnie;
  • fazę spoczynku (telogen) – to faza, która trwa około 5-6 tygodni.

Poszczególne fazy mogą mieć różną długość. Dlaczego? Na długość fazy wpływ ma to, ile hormonów i jakie znajduje się w organizmie. Dzięki estrogenom włosy na głowie rosną szybciej, natomiast nadmiar androgenów hamuje lub spowalnia je, a poza tym pobudza do wzrostu włosy w innych miejscach na ciele. 

Fazy wzrostu włosów

Łysienie – czyli czym jest nadmierne wypadanie włosów?

Na ogół uważa się, że nadmierne wypadanie włosów to męski problem. Nic bardziej mylnego. Łysienie to przypadłość, która dotyczy również kobiet, ale w znacznie mniejszy stopniu niż mężczyzn. Nadmierna utrata owłosienia może prowadzić do całkowitego wyłysienia na głowie. Jak są sposoby na wypadanie włosów? Najpierw warto zaznaczyć, że każdy zdrowy człowiek każdego dnia traci pewną ilość kosmyków i jest to całkowicie normalny proces fizjologiczny, którym nikt nie powinien się przejmować. A proces ten zwykle zwraca się uwagę podczas szczotkowania bądź mycia włosów. Dziennie przeciętny człowiek traci około 70-100 włosów i ta ilość nie powinna być większa. Problem może pojawić wtedy, kiedy zauważymy, że na szczotce czy podłodze znajduje się bardzo dużo kosmyków. Należy zwrócić uwagę również na to, czy włosy wypadają po dotknięciu głowy lub poprawieniu fryzury. Co należy wtedy zrobić? Jakie są sposoby na wypadanie włosów? Pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić, jest obserwacja. Jeśli nadmierne wypadanie włosów okaże się faktem, należy zwrócić następnie uwagę na skórę głowy. Obserwacja pozwalają uniknąć całkowitego wyłysienia, a dostatecznie szybka reakcja umożliwia zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów. Przed przystąpieniem do leczenia należy jednak najpierw ustalić przyczynę utraty włosów. Łysienie może być spowodowane wieloma czynnikami, na przykład chorobą czy przyjmowaniem niektórych leków. Nadmierne wypadanie kosmyków często ma również związek z niewłaściwą pielęgnacją – czesaniem i myciem. Kiedy mowa o łysieniu? O problemie z nadmiernym wypadaniem kosmyków mówi się wtedy, kiedy podczas fazy wzrostu włosa wypada mniej włosków, a podczas fazy spoczynku więcej. Jak skutecznie zatrzymać łysienie? Czy są sposoby na wypadanie włosów? Z nadmiernym wypadaniem włosów można radzić sobie na różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie suplementów diety, takich jak Nutrigo Lab Burner, który hamuje wypadanie kosmyków oraz pobudza je do wzrostu. Ponadto takie suplementy zawierają wyłącznie naturalne składniki i ekstrakty roślinne. Nadmierne wypadanie włosów mogą powodować także hormony. W przypadku, gdy one odpowiadają za łysienie warto stosować preparaty do mycia (szampony, odżywki, maski do włosów), która zawierają w składzie rozmaryn, pokrzywę i kofeinę.

Problem wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Włosy mogą wypadać z różnych powodów. Często uważa się, że fryzura przerzedza się z powodu wieku, ale często te czynniki nie mają ze sobą nic wspólnego. Choć z czasem włosów jest naprawdę nieco mniej – zwykle nie jest to jedyny powód łysienia. Niewielka utrata kosmyków może zostać zatrzymana i całkowicie cofnięta dzięki odpowiedniemu leczeniu. W przypadku trwałej utraty włosów może być kłopot i będzie wymagany zabieg lub inne specjalistyczne leczenie. Do przyczyn wypadania włosów zalicza się:  

  •  czynniki chorobowe – niektóre choroby mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Zwykle mają one związek z hormonami, ale i ze skórą. Do takich chorób zalicza się niedoczynność lub nadczynność tarczycy, problemy hormonalne czy choroby skóry głowy;
  • niektóre leki – łysienie może występować również u osób, które przyjmują konkretne preparaty i leki. Do nadmiernego wypadania kosmyków przyczyniają się często leki antykoncepcyjne, środki immunosupresyjna czy środki cytostatyczne. Co ważne – pod odstawieniu takiego leku wypadanie włosów powinno ustać;
  • czynniki toksyczne – do takich bodźców należą zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak rtęć. Zatrucie rtęcią prowadzi do całkowitej utraty owłosienia. Jednak po około 3-4 miesiącach całkowicie one odrastają;
  • czynniki mechaniczne – kosmyki mogą wypaść również przez różne czynniki mechaniczne, do których zalicza się między innymi zbyt częste rozczesywanie włosów, zbyt intensywne rozczesywanie oraz upinanie ich wysoko oraz naciąganie. O poprawną pielęgnację powinni zadbać zwłaszcza posiadacze długich włosów, gdyż to właśnie oni są narażeni na nadmierne wypadanie spowodowane czynnikami mechanicznymi.

 Co przyczynia się do łysienia całkowitego?:

  • niektóre choroby,
  • niektóre leki,
  • niedożywienie,
  • wyniszczenie organizmu,
  • zatrucia,
  • niedotlenienie,
  • naświetlanie energią promienistą,
  • problemy hormonalne,
  • problemy ze skórą głowy.

 Do łysienia miejscowego może się przyczynić:

  • grzybica skóry głowy,
  • pasożyty (takie jak wszawica),
  • zaburzenia zachowania (wyrywanie włosów itd.).

Niektóre czynniki powodujące nadmierne wypadanie włosów mogą być zależne od płci. Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek ze zmianami hormonalnymi – inne zmiany zachodzą w organizmach kobiet, a inne w organizmach mężczyzn. W przypadku pań do nadmiernego wypadania włosów przyczyniają się czynniki genetyczne (podwyższony poziom androgenów), zaburzenia hormonalne, nerwica, niedobór żelaza, ciąża, poród, a także zbyt częste stosowanie farb i lakierów do włosów. Natomiast w przypadku mężczyzn łysienie może powodować – wiek, wysoki poziom testosteronu w organizmie, czynniki genetyczne oraz osłabienie mieszków włosowych. 

Nadmierne wypadanie włosów – diagnostyka

Aby dobrać odpowiednie leczenie, należy najpierw ustalić przyczynę wypadania włosów. W tym celu trzeba udać się do specjalisty – trychologa. Trycholog podczas wizyty przeprowadza wywiad pełny szczegółowych pytań, które mają nakierować na przyczynę problemu. Na pierwszej wizycie należy spodziewać się wielu pytań. Bez ustalenia przyczyny problemu, specjalista nie jest w stanie zalecić właściwej terapii i skutecznie zatrzymać łysienia. Jakie informacje mogą być istotne dla trychologa? Lekarz będzie chciał ustalić, kiedy pojawiły się niepokojące objawy, czy pacjent na coś choruje i czy przyjmuje jakieś leki, gdyż to właśnie może mieć wpływ na łysienie. Kobiety powinni poinformować także o przebiegu miesiączek oraz przebytych ciążach i menopauzie. Po wywiadzie lekarz bada skórę głowy pacjenta. Stosuje do tego specjalny przyrząd – trychoskop. Urządzenie to może powiększać konkretny fragment skóry nawet o 200 razy. Bardzo często po pierwszej wizycie lekarz zaleca kolejne badania, które mają ustalić czynnik odpowiedzialny za nadmierne wypadanie włosów.    

Niezawodne sposoby na wypadanie włosów

Łysienie powinno być leczone jak najszybciej. Im szybciej zostanie zastosowana właściwa terapia czy odpowiednie działanie – tym większa jest szansa na całkowicie odwrócenie efektów nadmiernego wypadania kosmyków. Poza tym należy również zadbać o stymulację wzrostu nowych włosów. Z tego powodu warto stosować preparaty pełne witamin i minerałów oraz keratyny, kolagenu i aminokwasów. Można zdecydować się na szampony, odżywki, maski i inne preparaty do włosów i skóry głowy, a także postawić na środki doustne, takie jak suplementy diety, jak na przykład Nutrigo Lab Burner. Podczas stosowania różnych specyfików do skóry głowy należy pamiętać o to, aby odżywcza substancja została odpowiednio wchłonięta – tylko w taki sposób może dotrzeć do brodawek kosmyków i wpłynąć na ich wzrost. Właśnie z tego powodu przed zastosowaniem odpowiednich preparatów należy najpierw przygotować skórę głowy i ją oczyścić za pomocą szamponu czy peelingu. Podczas mycia warto wykonać również masaż głowy. Dobrym pomysłem jest udanie się do gabinetu kosmetycznego na mezoterapię mikroigłową głowy.     

Jakie sposoby na wypadanie włosów są najlepsze? Zarówno w przypadku suplementów diety, jak i preparatów na skórę głowy, najważniejsza jest systematyczność – produktu należy stosować regularnie i według zaleceń lekarza, a po pewnym czasie na głowie pojawią się nowe, szybko rosnące kosmyki. Warto także podczas masażu głowy stosować serum z kofeiną, które dodatkowo odżywia włosy. Można stosować również urządzenia laserowe do stymulowania i pobudzania mieszków. Po takim zabiegu wyrastają wyraźnie grubsze i zdrowsze włosy. Dodatkowo zaleca się mężczyznom zastosować także specjalne leki na receptę, które hamują produkcję hormonu DHT w organizmie. Wyżej wymienione rozwiązania mogą jednak nie działać, jeśli mieszki włosowe są od lat nieaktywne. Właśnie dlatego należy działać jak najszybciej – gdy tylko zauważymy pierwsze objawy łysienia. Kiedy wszystkie metody zawiodą, pozostaje transplantacja. Zabieg ten polega na przeniesieniu aktywnych mieszków włosowych na obszar łysiny.     

Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów?

Istnieją również pewne sposoby na wypadanie włosów, które można zastosować przy użyciu przedmiotów, jakie można znaleźć w każdym domu. Takie metody wzmacniają włosy i mogą nieco przyspieszyć ich wzrost. Jednak nie są odpowiednim wyborem w przypadku łysienia. W przypadku nadmiernego wypadania włosów zawsze należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie. Podczas wykorzystywania domowych metod, warto stosować jednocześnie suplementy zawierające witaminy z grupy B. Do takich metod należy między innymi nakładanie na włosy i skórę głowy maseczek z banana, awokado i oliwy z oliwek, ubitego jajka czy oleju rycynowego oraz masażu głowy.  

Wypadanie włosów u mężczyzn

Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Jak się okazuje, można zapobiegać łysieniu. Na niektóre czynniki nie ma żadnego wpływu – chodzi tutaj o geny, choroby oraz rodzaj przyjmowanych leków. Natomiast można zadbać o kondycję kosmyków. Aby utrzymać je w dobrym stanie należy zrezygnować ze stylizacji na gorąco, unikać stresujących sytuacji, zrezygnować z używek i ograniczyć kawę, a także postawić na zdrowe odżywianie i często pić wodę mineralną. Ponadto warto stosować suplementy diety, regularnie masować skórę głowy i od czasu do czasu podcinać końcówki. Myć natomiast należy bardzo delikatnie, przy użyciu kosmetyków z naturalnych składników oraz nie stosować gorącej wody, a jedynie ciepłą. W razie nadmiernego wypadania włosów należy natychmiast udać się do specjalisty, aby zbadał problem i ustalił ewentualne leczenie. 

Tabletki na wypadanie włosów Nutrigo Lab Burner

Możesz również polubić

Dodaj komentarz