Jak zredukować blizny różnego pochodzenia?

 

Na naszym ciele oraz twarzy mogą pojawiać się blizny będące wynikiem schorzeń (np. trądziku), urazów skóry lub oparzeń. Ślady tego typu wytwarzają się jednak na skórze głównie wtedy, gdy ubytek sięga do skóry właściwej oraz dalszych warstw skóry. Najczęstsze rodzaje blizn to te zanikowe, częściej występujące w okolicach twarzy, oraz przerosłe, powstające przede wszystkim w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran. Aby skutecznie dobrać sposób leczenia należy je najpierw rozpoznać i odpowiednio zdiagnozować.

 

Dla wielu osób ślady po ranieniu skóry stanowią bardzo duży problem, nie tylko estetyczny. Blizny przykurczowe na przykład często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, ograniczają bowiem zakres ruchu stawów. Na szczęście współczesna medycyna oferuje zabiegi, które w znacznym stopniu potrafią zredukować widoczność oraz strukturę blizn i tym samym pozytywnie wpłynąć na poprawę komfortu życiowego.

 

Rodzaje blizn

 

Blizny pojawiające się na ciele człowieka dzieli się głównie ze względu na ich wygląd oraz ze względu na ich pochodzenie.

 

W pierwszej kategorii wyróżnia się blizny:

 

  • zanikowe – okrągłe zmiany przypominające wgłębienia i powstające np. z powodu zbyt małej ilości kolagenu w procesie gojenia,
  • przerostowe – czerwone i wystające ponad poziom skóry,
  • keloidy – twarde, włókniste o nieregularnym kształcie, powstające w wyniku nadprodukcji kolagenu.

 

Natomiast do grupy blizn rozróżnianych ze względu na pochodzenie zaliczamy blizny :

 

  • pooperacyjne (po zabiegu chirurgicznym),
  • po cesarskim cięciu,
  • po operacjach plastycznych,
  • pooparzeniowe (w tym przykurczowe),
  • potrądzikowe.

Przyczyny powstawania blizn i sposób redukcji

 

Blizny, które najczęściej pojawiają się na naszej skórze, są głównie wynikiem zmian trądzikowych. Problem ten dotyka nie tylko bardzo dużą liczbę młodych ludzi, lecz także osoby dojrzałe.

 

Na szczęście i na tę przypadłość medycyna znalazła skuteczne rozwiązanie. Dodatkową zaletą tych zabiegów jest korzystny wpływ na kondycję skóry, która staje się bardziej jędrna.

 

Przed wyborem zabiegu mającego na celu redukcję widoczności blizn, należy udać się na konsultację do naszych lekarzy specjalistów z zakresu medycyny estetycznej oraz kosmetologii

 

Zabiegi wspomagające redukcję blizn: