Sucha skóra. Jak sobie pomóc?

 

Sucha skóra to jeden z najczęstszych problemów, z którymi borykają się nasi pacjenci. Kłopoty z brakiem nawilżenia skóry można zauważyć po złuszczającym się naskórku, zaczerwienieniach, skłonności do podrażnień, braku elastyczności oraz nienaturalnym, matowym wyglądzie.

 

Powodów suchości skóry jest kilka. Najłatwiej zacząć od stylu życia, codziennych nawyków pielęgnacyjnych, typu skóry oraz czynników wewnętrznych, a skończyć na warunkach atmosferycznych i klimacie, w którym żyjemy. Bardzo ważna jest świadomość tego, że sucha skóra może pojawić się u każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy rasy.

 

Zabiegów przeznaczonych do skóry suchej jest wiele. Ważny jest jednak ich indywidualny dobór do skóry pacjenta oraz jego stylu życia. W określeniu, który zabieg będzie najodpowiedniejszy dla konkretnego pacjetna, pomoże komputerowa diagnoza skóry.

 

Cliniqmed | sucha skóra | sprzęt do diagnozowania skóry
Sprzęt do diagnozy skóry

 

Sucha skóra – dlaczego należy o nią dbać?

 

 

 

Cliniqmed | sucha skóra | zabieg dermalogica
Zabieg Dermalogica

 

 

Nawilżenie stanowi bardzo ważny czynnik w funkcjonowaniu zarówno skóry, jak i całego organizmu. Wszelkie procesy w naszym ciele zachodzą bowiem z udziałem wody. Odpowiedni poziom nawilżenia skóry wpływa na jej jędrność oraz stopień napięcia. Dodatkowo wspomaga właściwy transport międzykomórkowy oraz podnosi odporność. Warto jednak pamiętać, że brak nawilżenia, czyli sucha skóra, to nie tylko brak wody, lecz także niedobór lipidów. Sucha skóra często jest bardziej podrażniona i zaczerwieniona. To – niestety – niekorzystnie wpływa na jej wygląd, bowiem sucha skóra wygląda na starszą. Pierwsze zmarszczki pojawiają się właśnie z powodu wysuszenia. Oznacza to, że dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry (nie tylko skóry suchej) jest pierwszym krokiem w działaniu przeciwzmarszczkowym.

 

Kiedy skóra najbardziej się wysusza?

 

Szczególnie trudnym czasem dla skóry, zwłaszcza suchej, są zimowe miesiące. Wtedy oddziałuje na nas mroźne powietrze o niskiej wilgotności. Dodatkowo jesteśmy narażeni na częste i gwałtowne zmiany temperatury, w wyniku których pękają naczynka krwionośne.

 

Takie warunki sprawiają, że woda zgromadzona wcześniej w naszym ciele po prostu ucieka, a powłoka płaszcza lipidowego słabnie. Najczęstsze objawy wysuszenia, która można zaobserwować właśnie zimą, to:

 

  • łuszczenie się naskórka,
  • zaczerwienienia,
  • pieczenie,
  • pękanie skóry,
  • pierzchnięcie ust.

 

Jednak odpowiednia pielęgnacja domowa i właściwy plan zabiegowy pozwala przetrwać ten trudny czas bez uszczerbku na kondycji skóry.

 

Sucha skóra i przeznaczone jej zabiegi

 

Celem zabiegów do walki z suchą skórą jest odżywienie i nawilżenie skóry. Dzięki zastosowaniu zabiegów nawilżających staje się ona bardziej elastyczna oraz zdecydowanie mniej drażliwa.

 

Przed każdym zabiegiem warto udać się na konsultację do naszych lekarzy specjalistów z zakresu medycyny estetycznej oraz kosmetologii. Dzięki temu z łatwością i bezbłędnie dobierze się zabieg odpowiadający indywidualnym potrzebom skóry pacjenta.

 

Zabiegi przeznaczone do skóry suchej: