Co łączy nadpotliwość, migrenę oraz bruksizm?
Wszystkie wymienione dolegliwości wpływają na komfort życia. Wszystkie też mogą być – w mniejszym lub większym stopniu – powiązane ze stresem. Ale łączy je coś więcej. Metoda leczenia!
Nadpotliwość – jak sobie z nią poradzić?
Nadpotliwość to problem dotykający od 2 do 3% populacji. Na tę przykrą dolegliwość częściej cierpią mężczyźni niż kobiety. Nadpotliwość jest spowodowana głównie nadczynnością gruczołów potowych, które znajdują się na całym ciele, najliczniej natomiast w obrębie pach, dłoni, stóp oraz czoła. Problem nadpotliwości bardzo często negatywnie wpływa na wiele sfer życia pacjenta. Leczenie tej przypadłości nie tylko zwiększa komfort fizyczny, lecz także psychiczny. Niejednokrotnie wiążę się to po prostu z poprawą jakości życia.
Nadpotliwość – przyczyny
Warto zacząć od tego, że wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje nadpotliwości: ogólny (dotyczącą całego ciała) oraz miejscowy (związaną np. z twarzą, dłońmi, stopami bądź pachami).
Przyczyn zarówno jednej nadpotliwości, jak i drugiej może być wiele. Najczęstszymi z nich są:
- podłoże genetyczne lub hormonalne,
- choroby tarczycy,
- meno- i andropauza,
- cukrzyca.
Kiedy warto pomyśleć o leczeniu nadpotliwości?
O leczeniu nadpotliwości powinniśmy pomyśleć w momencie, kiedy pot jest wydzielany przez gruczoły w nadmiernych ilościach lub kiedy w sytuacjach stresowych nie panujemy nad emocjami. W takich momentach wykonywanie codziennych obowiązków staje się problematyczne.
Przed wykonaniem zabiegu zaleca się konsultację dermatologiczną, która wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące samej procedury oraz efektów leczenia.
Migrena – jak zniwelować bóle głowy?
Na migrenowe bóle głowy cierpi coraz większa liczba populacji, a mimo to wciąż stanowi ona wyzwanie dla badaczy. Póki co migrena jest uznawana za najczęstszą chorobę układu nerwowego, a dokładne przyczyny je powstawania pozostają nieznane.
Dotychczas udało się jednak wyodrębnić rodzaje migren:
- Migrena bez aury,
- Migrena z aurą:
- migrena z typową aurą,
- migrena z aurą o ostrym początku,
- migrena z przedłużoną aurą,
- rodzinna migrena połowiczo-poraźną,
- migrena podstawna,
- aura migrenowa bez bólu głowy,
- Migrena okoporaźną,
- Migrena siatkówkową,
- Migrena powikłaną,
- Migrena prawdopodobna (zaburzenia migrenowe, które nie spełniają powyższych kryteriów).
Migrena – jak sobie pomóc?
Poza specjalistycznymi lekami i innymi metodami stosowanymi przez pacjentów, w leczeniu migreny przyjęło się podawanie pacjentom botoksu. Lekarz po konsultacji podaje toksynę botulinową w odpowiednie mięśnie tak, aby zakończenia nerwowe nie pobudzały ich do pracy.
Duża część pacjentów odczuwa dzięki temu znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych lub ich zupełne zniwelowanie. Warto jednak pamiętać, że kwestie osobnicze odgrywają ogromna rolę w powodzeniu terapii tego typu.
Bruksizm – zgrzytanie zębami
Bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie mięśni żwaczowych, zgrzytanie zębami i mocne zaciskanie zębów, jest przypadłością, na którą cierpi coraz więcej osób. Bruksizm jest zaliczany również do zaburzeń snu, inaczej zwanych parasomnią, oraz do nieprawidłowych nawyków, jakim jest niekontrolowane zaciskanie zębów w dzień. Jedną z przyczyną bezwiednego napinania mięśni żwaczowych jest trójneuronalny system unerwienia tych mięśni.
Jak dochodzi do napięć mięśni żwaczowych?
Aktualne napięcia psycho-emocjonalne mają tutaj bardzo duże znaczenie. Bezwiedne napisanie mięśni w takich sytuacjach dzieje się m.in. za sprawą podwzgórza, które ingeruje w reakcje skurczowe mięśni poruszających żuchwą.
Konsekwencje takich zachowań mogą być bardzo poważne, np.:
- ból promieniujący,
- zmiany napięciowe w niższych partiach kręgosłupa,
- przewlekłe bóle głowy,
- trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych.
Przyczyna tej choroby jest bardzo złożona. Eksperci są zgodni co do jednego: wszystko wywodzi się ze stresu.
Leczenie nadpotliwości, migreny oraz bruksizmu:
Botoks
Najczęściej do leczenia nadpotliwości, bruksizmu oraz migren stosuje się toksynę botulinową. Zabieg z użyciem toksyny jest wykonywany na miejscu przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów z zakresu dermatologii.
Pierwsze działanie preparatu można zauważyć już po kilku dniach. W celu utrzymania najlepszych efektów zabiegu rekomendowane jest ich powtarzanie co 6–8 miesięcy.