Jak uzupełnić kolagen?

kolagen

Kolagen to białko, które jest niezwykle istotnym elementem budulcowym tkanek. Właśnie dzięki temu składnikowi skóra jest gładka i elastyczna, ale to nie wszystkie zalety kolagenu. Odpowiada on również za budowę oraz funkcjonowanie kości czy stawów. Kiedy się starzejemy, ilość kolagenu w organizmie maleje – na skórze można zauważyć wtedy zmarszczki i pojawia się zapotrzebowanie na suplementowanie tej substancji. Jak uzupełnić kolagen w organizmie? Czy można stosować kolagen naturalny?

Kolagen – co to jest?

Czym tak właściwie jest kolagen? To naturalne białko fibrylarne, które jest produkowane przez ludzki organizm. Kolagen stanowi około 30% białek, jakie znajdują się w człowieku. Jest to także jeden z podstawowych budulców, który jest spoiwem łączącym różne komórki, takie jak: komórki zębów, kości, skóry, ścięgien, naczyń krwionośnych, a także chrząstek czy też rogówki oka i nie tylko. Kolagen często określa się jako białko młodości, ponieważ ma pozytywny wpływ na: utrzymanie wysokiego nawilżenia, elastyczności, napięcia i gładkości skóry; przyspiesza procesy gojenia się ran oraz zrastania złamanych kości; usprawnia funkcjonowanie stawów i uelastycznia naczynia krwionośne, które mają związek z krążeniem krwi. Substancja ta składa się z białkowych aminokwasów, między innymi takich jak prolina, glicyna, hydroksylizyna czy hydroksyprolina.

Przeciw starzeniu Collagen Select

Rodzaje kolagenu

Ze względu na budowę oraz występowanie można wyróżnić około 30 rodzajów kolagenu. Wśród nich wyróżnia się dwa najważniejsze, do których należą:

  • Typ I – czyli najbardziej rozpowszechniony rodzaj kolagenu. Występuje on w kościach, stawach oraz skórze. Stanowi on nawet 90% białek kolagenowych i właśnie dlatego jest najbardziej wartościową substancję tego rodzaju dla organizmu ludzkiego. Typ ten jest składnikiem budulcowym zarówno skóry, jak i więzadeł. Sprawia on, że tkanka łączna jest wytrzymała. Białko to jest również wykorzystane przez organizm podczas gojenia się ran;
  • Typ II – kolagen tego rodzaju znajduje się w chrząstce stawowej. Ma on wpływ na elastyczność ścięgien i wspiera ich budowę. Jeśli jego ilość w organizmie zmniejsza się, zaczynają się pojawiać problemy ze stawami, np. zmniejsza się ich ruchomość.

Kolagen ma także wpływ na organy wewnętrzne, skutecznie chroni wątrobę, żołądek i nerki. Tworzy wokół nich warstwę, która zabezpiecza je. Substancja pełni również rolę w układzie immunologicznym, ponieważ wspiera odporność i osłania organizm przed drobnoustrojami, toksynami, a także chroni przed komórkami rakowymi. Niestety, z upływem czasu, ilość kolagenu zmienia się – maleje, a organizm ludzki nie jest zdolny do produkcji takiej ilości jak kiedyś. Im człowiek jest starszy, tym więcej komórek kolagenu obumiera niż organizm zdąży wyprodukować. To zupełnie zwyczajny i naturalny proces. Co ciekawe może zachodzić bardzo wcześnie, bo już około 25 urodzin. Dlatego też już w tym wieku warto zastanowić się jak uzupełnić kolagen w organizmie. Warto zauważyć, że proces ten może zostać przyspieszony przez wiele różnych czynników, takich jak stres, zanieczyszczenia powietrza, toksyny czy promieniowanie słoneczne i nie tylko.

Jakie są objawy ubytku kolagenu?

Jakie zmiany w ludzkim ciele oznajmiają, że zaczyna brakować kolagenu? Kiedy zaczyna brakować tego cennego składnika, można zauważyć zmiany na skórze twarzy i szyi. W tych miejscach zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia, które charakteryzują cerę dojrzałą – czyli pojawiają się pierwsze zmarszczki lub bruzdy, a sama skóra staje się sucha i mało elastyczna. Ubytek kolagenu ma również wpływ na włosy, które z kolei stają się osłabione i z tego powodu bardziej łamliwe. Po jakimś czasie pojawiają się inne problemy – związane z bólami w stawach i z krążeniem krwi. Problemy ze zdrowiem, ale i utrata urody, jest dla wielu osób ogromnym problemem (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). Istnieją jednak pewne sposoby, które wspomagają skórę i dzięki temu jest ona bardziej gładka i elastyczna, ponadto umożliwiają również pozbycie się zmarszczek. Jak uzupełnić kolagen? Wystarczy wybrać odpowiedni krem, suplement diety, a także i odpowiednie jedzenie, aby dostarczyć organizmowi kolagen. Wysokiej jakości substancje można znaleźć w suplementach, takich jak Collagen Selekt. Regularne zażywanie suplementu z kolagenem poprawia wygląd skóry, przywraca jej elastyczność i jędrność, a także nawilża ją odpowiednio.

Porównanie młodej i starzejącej się skóry

Kolagen w diecie – gdzie można go znaleźć?

Ilość kolagenu w organizmie ludzkim jak zależna od kilku czynników. Do najważniejszych zalicza się wiek. Duży wpływ na kolagen ma także dieta. Jeśli zastawiasz się jak uzupełnić kolagen zmieniając nawyki żywieniowe koniecznie postaw na:

  • galaretki,
  • żelatynę spożywczą,
  • podroby,
  • przetwory mięsne,
  • chrząstki rekina.

Trzeba jednak zauważyć, że powyższe artykuły mogą wielu osobom nie przypaść do gustu ze względu na smak czy wygląd. Ponadto nie są to zdrowe artykuły, dlatego też nie powinno spożywać się ich w nadmiarze, gdyż mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie. Jak powszechnie wiadomo najbardziej niezdrowe jedzenie pochodzi od zwierząt i zawiera dużo tłuszczu. Tego rodzaju produkty podnoszą cholesterol we krwi i mają wyniszczające działanie na układ krążenia. Jednak powyższe artykuły są szczególnie zalecane tym osobom, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów. Kolagen jest obecny także w produktach żywnościowych, które posiadają w swoim składzie koenzym Q10, czyli na przykład w rybach, kiełkach pszenicy czy roślinach strączkowych.

Jak uzupełnić kolagen w organizmie?

Kolagen jest substancją niezbędną do prawidłowego działania ludzkiego organizmu. Już w wieku 25-30 lat skóra zaczyna ten składnik tracić, ale można ten niechciany proces nieco spowolnić. Jak? Należy spożywać witaminę C oraz witaminę E:

  • Witamina C ma pozytywny wpływ na skórę, wzmacnia ją i sprawia, że zwiększa się produkcja kolagenu. Dzięki tej witaminie skóra jest promienna, elastyczna i jędrna. Witaminę C można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak słodkie ziemniaki czy czerwona papryka;
  • Witamina E sprawia, że skóra jest sprężysta i opóźnia procesy starzenia. Witamina ta bardzo często znajduje się w kremach na zmarszczki. Można ją znaleźć w orzechach, nasionach czy olejach roślinnych.

Bardzo ważny jest także sposób przygotowywania dań, a także nawadnianie organizmu. Lepiej zrezygnować z posiłków smażonych i grillowanych, a zamiast nich spożywać potrawy gotowane. Właśnie dlatego dania powinny być przygotowywane z użyciem wody. Warto zrezygnować także z niezdrowego cukru i węglowodanów rafinowanych. „Dodatkiem” do takiej diety powinny być odpowiednie kosmetyki do skóry. Powinny zawierać oczywiście kolagen i między innymi witaminę E. Nie bez znaczenia jest także nawodnienie – jeśli człowiek nie będzie spożywać wystarczającej ilości wody, wtedy jego skóra stanie się mniej elastyczna i mogą pojawić się na twarzy i szyi pierwsze zmarszczki. Specjaliści zalecają spożywać od 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody mineralnej każdego dnia oraz innych napojów. Głównie powinno się jednak sięgać po wodę. Natomiast podczas wyjątkowo ciepłych i upalnych dni zapotrzebowanie na wodę rośnie i wynosi około 3 litrów na dzień. Warto zaznaczyć, że powinno się również regularnie uprawiać aktywność fizyczną, która wpływa pozytywnie na działanie całego organizmu.

Jak działa kolagen?

Kolagen ma pozytywny wpływ na organizm ludzki. Sprawia, że stawy są odpowiednio nawilżone i opóźnia ich proces degeneracji, dzięki czemu pozostają dłużej sprawne i nie stwarza problemów. Natomiast niedobór tej substancji jest przyczyną sztywniejących ścięgien oraz więzadeł, co powoduje obrzęki. Pojawia się wtedy ból, a żelowa struktura w torebce stawowej staje się zbyt cienka. Kolagen ma także wpływ na:

  • układ krwionośny – zawarta w kolagenie prolina oczyszcza ściany tętnic i chroni je przed tłuszczem. Kolagen ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, krążenie, rozluźnia naczynia krwionośne oraz komórki mięśniowe;
  • układ trawienny – kolagen regeneruje uszkodzone ściany komórkowe i wspiera rozkład białek. Zmniejsza także objawy zespołu nieszczelnego jelita. Ponadto sprawia, że w organizmie pojawiają się aminokwasy, które działają leczniczo – są one bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku takich dolegliwości jak refluks czy choroba Crohna;
  • metabolizm – kolagen sprawia, że glukoza zmienia się w energię. Arginina, jaką zawiera, pobudza metabolizm i pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy. Warto zauważyć, że większa masa mięśniowa pozwala utrzymać właściwą podstawę mimo upływu lat.

Czy środki z kolagenem mają skutki uboczne?

Czy regularne przyjmowanie środków zawierających kolagen może nieść ze sobą uciążliwe czy nieprzyjemne skutki uboczne? Jak się okazuje, kolagen może uczulać. Reakcje alergiczne pojawiają się zazwyczaj w przypadku osób, które przekraczają dozwoloną dzienną dawkę danego preparatu. Według specjalistów dawka w ciągu dnia nie powinna przekroczyć 4000 mg. Kiedy pojawiają się skutki uboczne – wtedy należy natychmiast zrezygnować z danego preparatu, nawet jeśli nie przekraczamy normy. Do skutków ubocznych suplementacji kolagenu należą:

  • nadwrażliwość na niektóre składniki odżywcze,
  • bóle stawów,
  • bóle mięśni,
  • ogólne osłabienie,
  • problemy z wypróżnieniem,
  • nieprzyjemny posmak w ustach,
  • kwaśny oddech.

W jakiej formie najlepiej spożywać kolagen?

Kiedy wybieramy preparat z kolagenem powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Taki suplement powinien zawierać wyłącznie naturalne składniki. Nie bez znaczenia jest również forma kolagenu. Najpopularniejszą jest proszek do picia (jak w przypadku Collagen Select). Wybierają go przede wszystkim sportowcy i miłośnicy zdrowego stylu życia. Proszek można rozpuścić z wodą (nie ma smaku, ani zapachu) bądź łączyć z różnymi napojami. Na rynku można znaleźć również kolagen w płynie, jednak sproszkowany jest lepiej przyswajalny, dlatego lepiej postawić właśnie na niego. Preparaty w tabletkach przyswajają się jeszcze wolniej i musimy je popić dużą ilością wody.

Co powinien zawierać suplement z kolagenem?

Preparat z kolagenem powinien zawierać kolagen rybi, bydlęcy lub wieprzowy. Najlepszym wyborem jest kolagen rybi. Mogą go przyjmować także alergicy, gdyż nie uczula, daje najlepsze rezultaty i najlepiej wnika w skórę. Suplement powinien zawierać także witaminę C i E oraz kwas hialuronowy, gdyż składniki te wpływają na zwiększenie produkcji kolagenu w organizmie. Warto stosować również kremy z kolagenem.

Przeciw starzeniu Collagen Select

Możesz również polubić

Dodaj komentarz