Jak zatrzymać łysienie?

łysienie

Łysienie to problem, z którym boryka się coraz więcej mężczyzn w Polsce. To nic innego jak nadmierne wypadanie włosów, czyli stopniowe zanikanie owłosienia. Utrata włosów najbardziej jest widoczna na głowie. O łysieniu mówi się wtedy, gdy w danym miejscu (bądź na całym ciele) mieszki włosowa ulegają uszkodzeniu. Wyróżnia się łysienie miejscowe, plackowate lub uogólnione. Dlaczego włosy wypadają? Jak zatrzymać łysienie?

Włosy – podstawowe informacje

Włosy to przydatki skóry. Do tej grupy zaliczamy również paznokcie oraz gruczoły łojowe. Włosy składają się z keratyny, czyli twardego białka fibrylarnego produkowanego przez keratynocyty. Warto zauważyć, że ich stan pomaga określić to, w jakim stanie jest organizm ludzki. Dzieje się tak, ponieważ w kosmykach są pierwiastki występujące również w surowicy krwi i to w o wiele większym stężeniu. Istnieje zatem bardzo silna zależność pomiędzy ilość pierwiastków występujących we włosach i w narządach wewnętrznych. Pierwiastki, które znajdują się we włosach można poddać analizie i w ten sposób określić, czy w organizmie nie ma żadnych toksyn, takich jak na przykład arsen czy ołów.

Na problem łysienia- Profolan

Budowa włosów

Kosmyk włosów składa się z części wewnętrznej i zewnętrznej, to znaczy – z korzenia i łodygi. Korzeń rozszerza się w dolnym odcinku, a na jego końcu znajduje się zamieszczona w zagłębieniu cebulka. W tymże zagłębieniu znajduje się nerw oraz naczynia krwionośne. Zaś górna część korzenia składa się z mieszka włosa, który stanowi uwypuklenie naskórka. Natomiast środkowy fragment i dolna części składają się z włosa właściwego (który z kolei jest zbudowany z części korowej, rdzennej oraz powłoczki) i łącznotkankowej torebki.

Jakie są cykle włosa i na czym polegają?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak zatrzymać łysienie, powinny zapoznać się między innymi z informacjami na temat cyklu życia włosa. Każdy osobny kosmyk znajdujący się na głowie, i nie tylko rośnie według własnych reguł. Poszczególne włosy nie jest ze sobą zsynchronizowane w żaden sposób – z tego powodu każdy kosmyk, nawet te, które znajdują się najbliżej siebie, mogą być w różnym okresie cyklu. Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Zaliczamy do nich:

  • faza wzrostu, czyli anagen – trwa ona około 2-6 lat, to najdłuższa faza włosa;
  • faza przejściowa, czyli faza zanikowa – trwa najkrócej, trzymuje się przez około 1-2 tygodnie;
  • faza spoczynku, czyli telogen – trwa około 5-6 tygodni.

Dlaczego fazy mogą mieć różną długość? Wszystko zależy od tego, ile hormonów znajduje się w ludzkich organizmie. Estrogeny przyspieszają wzrost włosów, natomiast nadmiar androgenów hamuje go, a poza tym pobudza włosy w innych miejscach na ciele.  

Łysienie – czyli nadmierne wypadanie włosów

Powszechnie sądzi się, że nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka wyłącznie mężczyzn. Nie jest to jednak prawda. Przypadłość ta dotyczy także kobiet, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku panów. Nadmierne wypadanie włosów często doprowadza do całkowitego wyłysienia na głowie. Należy jednak najpierw zaznaczyć, że każdego dnia każdy zdrowy człowiek traci pewną ilość włosów. Jest to normalny proces fizjologiczny i nie powinien w żaden sposób martwić. Na wypadanie włosów najczęściej zwraca się uwagę podczas mycia głowy czy szczotkowania włosów. Dziennie wypada około 70-100 włosów i ta ilość nie powinna być przekraczana. Natomiast powinna nas zmartwić sytuacja, kiedy zauważymy, ze na szczotce znajduje się bardzo dużo kosmyków, a także wtedy gdy zwykłe dotknięcie głowy czy poprawienie fryzury powoduje, że kolejne włosy spadają na podłogę. Co wtedy należy zrobić? Powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę na swoje włosy, a także i na skórę głowy. Pilna obserwacja i szybka reakcja sprawi, że w najbliższej przyszłości nie będziemy musieli się zastanawiać nad tym, jak zatrzymać łysienie. A przyczyn utraty włosów może być wiele. Wypadanie włosów może być spowodowane na przykład chorobą lub przyjmowaniem niektórych leków. Nadmierne wypadanie włosów bardzo często jest również powodem niewłaściwej pielęgnacji kosmyków. Kiedy w ogóle mówi się o łysieniu? O problemie z nadmiernym wypadaniem włosów można mówić wtedy, kiedy podczas fazy wzrostu włosa wypada mniej kosmyków, a podczas fazy spoczynku wypada ich więcej. Jak zatrzymać łysienie? Czy można temu zaradzić? Istnieją różne sposoby radzenia sobie z nadmiernym wypadaniem włosów. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednich suplementów diety, takich jak na przykład Profolan, który zawiera naturalne składniki i roślinne ekstrakty, które zatrzymują wypadanie włosów i przyspieszają porost nowych. Na wypadanie włosów i ich wzrost mają również wpływ hormony. W przypadku, gdy jest z nimi problem, warto zastosować preparaty do mycia – takie jak maski do włosów czy szampony – zawierające ekstrakty z pokrzywy, rozmarynu, a także i kofeinę. 

Powody wypadania włosów

Dlaczego włosy wypadają? Łysienie czy nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem różnych przyczyn. Należy zauważyć, że wypadanie włosów często nie ma wiele wspólnego z wiekiem. Z czasem włosy się przerzedzają, ale zwykle nie jest to jedyny powód łysienia. Niewielką utratę kosmyków można zatrzymać oraz całkowicie cofnąć dzięki odpowiedniemu leczeniu. Natomiast w przypadku trwałego wyłysienia należy zastosować zdecydowanie bardziej specjalistyczne działania oraz zabiegi. Wśród przyczyn utraty włosów można wydzielić kilka bodźców:

  • bodźce toksyczne – do takich bodźców należy zatrucie metalami ciężkimi, takimi jak rtęć. Zatrucie rtęcią prowadzi do całkowitego wyłysienia. Włosy w takim przypadku całkowicie odrastają, ale dopiero po około 3-4 miesiącach;
  • dolegliwości chorobowe – niektóre choroby również mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Do takich chorób należą: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroby skóry głowy, problemy hormonalne itd.;
  • przyjmowane leki – łysienie może występować także u osób, które przyjmują niektóre leki bądź preparaty. Do nadmiernego wypadania włosów przyczyniają się czasami środki antykoncepcyjne, leki immunosupresyjne czy cytostatyczne. Jak zatrzymać łysienie w takim wypadku? Wypadanie włosów powinno ustąpić natychmiast po odstawieniu danej substancji;
  • czynniki mechaniczne – włosy mogą wypadać również przez czynniki mechaniczne, takie jak zbyt intensywne lub zbyt częste rozczesywanie włosów oraz upinanie wysoko kosmyków czy naciąganie ich do upięcia. O poprawną pielęgnację włosów powinny zadbać zwłaszcza te osoby, które posiadają długie włosy, gdyż szczególnie one są narażone na nadmierną utratę włosów. 

Do łysienia uogólnionego, czyli całkowitego, przyczyniają się:

  • niektóre choroby,
  • wyniszczenie organizmu,
  • niedożywienie,
  • problemy hormonalne,
  • problemy ze skórą głowy,
  • zatrucia,
  • naświetlanie energią promienistą,
  • niedotlenienie.

Natomiast przyczynami łysienia miejscowego mogą być:

  • grzybica skóry głowy,
  • choroby pasożytnicze, takie jak wszawica,
  • zaburzenia zachowania, np. wyrywanie włosów.  

Warto zwrócić uwagę, że niektóre czynniki powodujące nadmierne wypadanie włosów są zależne od płci konkretnej osoby. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmach kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet, nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, niedoborem żelaza, nerwicą, czynnikami genetycznymi (podwyższony poziom androgenów), zbyt częstym stosowaniem farb i lakierów do włosów, a także ciążą i porodem. Zaś w przypadku mężczyzn, łysienie powoduje: wiek, wysoki poziom testosteronu w organizmie, osłabienie mieszków włosowych, czynniki genetyczne. 

Przyczyny wypadania włosów

Profesjonalna diagnostyka

Aby otrzymać profesjonalną diagnostykę związaną z nadmiernym wypadaniem włosów, należy udać się do specjalisty – trychologa. Specjalista podczas wizyty przeprowadza szczegółowy wywiad, który ma na celu ustalić przyczynę problemu. Na tego rodzaju wizycie można spodziewać się wielu pytań. Ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów jest bardzo ważna, inaczej nie będziemy wiedzieli jak zatrzymać łysienie. Jakie informacje mogą być w tej kwestii istotne? Niezwykle istotne jest to, aby ustalić, czy niepokojące nas wypadanie włosów towarzyszy już od jakiegoś czasu czy pojawiło się ostatnio i nagle. Lekarza należy również poinformować o przyjmowanych lekach oraz chorobach, gdyż to właśnie one mogą mieć wpływ na nasilenie się bądź pojawienie się problemu z włosami. Ponadto kobiety powinny poinformować o przebiegu miesiączek, a także o przebytych ciążach i menopauzie. Po wywiadzie, specjalista zabiera się za badanie skóry głowy pacjenta. Lekarz wykorzystuje do badania trychoskop. Dzięki temu urządzeniu można powiększyć dany fragment skóry głowy nawet o 200 razy. Po pierwszej wizycie lekarz zwykle zleca dodatkowe badania, które mają ustalić czynnik odpowiedzialny za łysienie. 

Jak zatrzymać łysienie i przyspieszyć porost włosów?

Nadmierne wypadanie włosów powinno się leczyć jak najszybciej. Im szybciej zostanie zastosowana odpowiednia terapia czy odpowiednie postępowanie, tym większa szansa za całkowite odwrócenie łysienia. Prócz tego należy się również zająć stymulacją wzrostu nowych kosmyków. W tym celu warto stosować specjalne preparaty zawierające mnóstwo witamin i minerałów, a także keratynę, kolagen czy aminokwasy. Można postawić zarówno na środku doustne (suplementy diety, takie jak Profolan) oraz szampony, odżywki i maski do włosów i skóry głowy. Podczas korzystania ze specyfików do skóry głowy należy pamiętać o tym, ze substancja do mycia musi zostać odpowiednio wchłonięta, tylko w ten sposób dotrze do brodawek kosmyków. Z tego powodu przed zastosowaniem preparatu należy się odpowiednio przygotować i oczyścić skórę. W tym celu można użyć peelingu oraz szamponu. Warto wykonać także masaż głowy lub udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg, na przykład na mezoterapię mikroigłową. Zarówno w przypadku preparatów na skórę, jak i suplementów diety, najważniejsza jest systematyczność. Właściwe stosowanie produktów sprawia, że po jakimś czasie pojawiają się nowe włosy. Ponadto podczas masażu głowy można zastosować serum z kofeiną w celu odżywienia kosmyków. Do stymulowania oraz pobudzania mieszków włosowych można stosować również urządzenia laserowe. Po zabieg tego rodzaju, kosmyki wyrastają zdrowsze i grubsze. Ponadto panom zaleca się zwykle stosowanie specjalnych leków (na receptę), które hamują produkcję hormonu DHT. Należy pamiętać o tym, że wyżej wymienione metody nie zadziałają, jeśli mieszki włosowa od lat są nieaktywne – z tego powodu należy działać szybko, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy łysienia. Co w takim razie powinno się zrobić? Jeśli wszystkie metody zawiodą pozostaje transplantacja włosów. Zabieg transplantacji polega na przeniesieniu aktywnych mieszków włosowych na obszar łysiny.

Domowe sposoby na łysienie

Istnieją także domowe sposoby na wypadanie włosów. Należy jednak zauważyć, że działają one wzmacniająco i mogą nieco przyspieszyć porost, ale mogą być za słabe w przypadku łysienia. Podczas korzystania z domowych sposobów, warto także stosować suplementy diety z witaminami z grupy B. O jakie domowe sposoby chodzi? Można przygotować mieszankę z banana, awokado i łyżeczką oliwy z oliwek, a następnie wmasować ją w skórę głowy i zostawić tak na 30 minut, a następnie spłukać i normalnie umyć szamponem. Na włosy można nałożyć również ubite jajka (na pół godziny) a następnie spłukać i normalnie umyć. Innym sposobem jest zastosowanie oleju rycynowego podczas masażu skóry głowy. 

Jak zapobiec łysieniu?

Okazuje się, że można zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów. Niestety, na niektóre czynniki nie mamy żadnego wpływu. Tyczy się to genów, chorób i przyjmowanych leków. Można za to zadbać odpowiednio o kondycję swoich włosów. Aby utrzymać włosy w bardzo dobrym stanie należy: unikać sytuacji stresujących, zrezygnować ze stylizacji na gorąco (za pomocą lokówki, prostownicy czy suszarki), zrezygnować z papierosów i znacznie ograniczyć kofeinę, jeść zdrowo, spożywać dużo wody mineralnej niegazowanej, stosować suplementy diety na włosy, regularnie masować skórę głowy i podcinać końcówki włosów, myć włosy delikatnie i używać ciepłej wody (zamiast gorącej), a w razie nadmiernego wypadania włosów należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który zbada problem i zaleci skuteczne leczenie.

Przed i po leczeniu wypadania włosów

Możesz również polubić

Dodaj komentarz